Yenilenen Chevrolet Bolt, crossover versiyonu Bolt EUV ile birlikte geldi

  • Whatsapp

Elektrikli araçlar konusunda vites yükselten üreticilerden biri olan General Motors (GM), yeni Chevrolet Bolt ve onun crossover versiyonu Bolt EUV üzerindeki örtüyü kaldırdı.

2017 yılında piyasaya sürülen Bolt, global çapta 100 bin adet satış barajını geçerek mütevazı bir muvaffakiyet elde etti lakin daha da önemlisi Bolt satın alan müşterilerin yüzde 75’inin birinci defa GM müşterisi olmasıydı. Artık Bolt EUV versiyonunu da yanına alan elektrikli model, kendine has tasarımı ve erişilebilir fiyat etiketiyle şirketin 2025 yılına kadar piyasaya süreceği 30 yeni elektrikli araç planının en kıymetli kesimlerinden biri olacak.

2021 Chevrolet Bolt’taki değişimin kapsamlı bir makyaj niteliğinde olduğunu söyleyebiliriz. Bu doğrultuda arabanın ön kısmı kaput da dahil olmak üzere baştan aşağı değiştirilmiş. İnce LED gündüz farları ve bumerang formunda tamponun alt kısmına uzanan yeni aydınlatmalar burada dikkat çeken ayrıntılardan. Ayrıyeten logonun olduğu kısımdaki panjur görünümlü panelden kurtulunarak bu alana daha sade bir görünüm kazandırılmış.

Chevrolet Bolt’taki değişim art kısımda de devam ediyor. Bagaj kapağı genel yapısını korusa da yenilenmiş ve yeni LED stoplarla donatılmış. Tamponun kenarlarındaki köşeli dizayndan vazgeçilmiş ve daha yuvarlak bir dizayna geçiş yapılmış. Ayrıyeten siyah plastikle gövde rengini ayıran kısımda daha ince reflektörler kullanılmış.

İç yerde ise yeni bir direksiyon kullanılmış. Bunun yanı sıra konsol, orta konsol ve koltukların tasarımı değiştirilmiş. Şoförün çabucak önünde 8 inçlik dijital gösterge ekranı mevcut. Konsolun merkezine gömülü olan multimedya ekranı ise 10.2 inç büyüklüğünde. Kelam konusu sistem artık kablosuz Apple CarPlay takviyesine ve araç içi uygulamalara sahip. Alexa, Spotify vb. uygulamalar bunlara örnek gösterilebilir.

Yeni Bolt EUV ise fotoğraflardan da görebileceğiniz üzere Bolt’un biraz daha yükseltilmiş hali. Ön kısım epey emsal olsa da LED gündüz farları ve aydınlatmaların birbirinden büsbütün başka olması üzere ufak farklar mevcut. Yan tarafta ise marşpiyel, omuz çizgisi ve pencerelerin tasarımı dahil her şeyin farklı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıyeten Bolt EUV’da tavan rayları da bulunuyor.

Chevrolet Bolt ve Bolt EUV ortasındaki en değerli farklardan biri boyutlarda karşımıza çıkıyor. Çünkü crossover modelin toplam uzunluk olarak 160 mm ve aks aralığı olarak 74 mm fazlası var. Bu da 993 mm’lik art bacak aralığı dahil daha ferah bir ömür alanına yol açmış. İki modelin başka ölçüleri büyük oranda birbirine benzeri. Azamî bagaj kapasiteleri de 1600 litre civarında.

İki kardeşin iç yerleri da birbirine benzeri olsa da Bolt EUV’daki donanımlar daha cazip. Kelam konusu versiyonda kablosuz akıllı telefon şarj ünitesi, panoramik cam tavan, ısıtmalı ve havalandırmalı ön koltuklar, ısıtmalı art koltuklar üzere ekipmanlar tercih edilebiliyor. Bolt EUV ayrıyeten şirketin Harika Cruise yarı otonom sürüş sistemiyle tercih edilebilen birinci elektrikli arabası olmasıyla öne çıkıyor.

2021 Chevrolet Bolt ve Bolt EUV’da 203 beygir güç ve 360 Nm tork üreten bir elektrik motoru bulunuyor. Bu da demek oluyor ki her iki modelde de sadece önden çekiş seçeneği mevcut. 65 kWh’lık lityum iyon batarya Bolt’a tek şarjla 416 kilometre sürüş menzili sağlıyor. Daha büyük ve daha ağır olan Bolt EUV’da ise bu pahanın 402 kilometre civarında olması bekleniyor. Süratli şarj özelliği ile Bolt’ta yarım saatte 161 kilometre, Bolt EUV’da ise 153 kilometre menzil elde etmek mümkün.

2021 Bolt ve Bolt EUV bu yaz satışa sunulacak. Bolt’un fiyatı 31.995 dolardan başlıyor. Bolt EUV ise 33.995 dolarlık fiyatıyla dikkat çekiyor. Bunun yanında crossover’ın birinci etapta Launch Edition isimli versiyonu da sunulacak. Özel jantları, panoramik cam tavanı, aydınlatmalı şarj girişi ve Üstün Cruise sistemi üzere standart özellikleriyle dikkat çeken bu versiyonun fiyatı da 43.495 dolar olarak açıklandı.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir