Yeni Porsche 911 GT3, etkileyici özellikleriyle sahnede

  • Whatsapp

2021’in en merak edilen spor arabalarından biri de yeni Porsche 911 GT3‘tü. Bir müddettir ipucu görselleriyle karşımızda olan model bugün resmi olarak tanıtıldı ve etkileyici bedelleri de beraberinde getirdi.

Read More

2021 Porsche 911 GT3’ün kalbinde düz altı silindirli 4.0 litre atmosferik ünite bulunuyor. 9000 zaman çevirebilen motor 502 beygir güç ve 469 Nm tork üretiyor. Standart olarak tüm yeni 911 GT3 modellerinde 7 ileri çift kavramalı PDK şanzıman kullanılmış. 6 ileri manuel şanzıman ise opsiyon listesinde. PDK ile 0-100 km/s hızlanmasını yalnızca 3.2 saniyede tamamlayan arabanın azamî suratı ise 317 km/s olarak açıklandı.

Yeni Porsche 911 GT3 ile ilgili dikkat cazip ayrıntılardan biri de Nurburgring’i selefinden 17 saniye daha kısa müddette (6:59.927) turlaması oldu. 7 dakikanın çabucak altındaki bu etkileyici mühletin standart bir 911 GT3 ile elde edilmesi, kelam konusu modelin pistte ne kadar süratli olabileceğinin güçlü bir göstergesi sayılabilir. Bu müddetin opsiyonel olarak sunulan pist lastikleriyle elde edildiğini de belirtelim.

Aerodinamik ögeler yeni 911 GT3’ün dizaynında büyük rol oynuyor. Bu kapsamda arabada ayarlanabilir ön lip ve difüzör, özel geliştirilmiş marşpiyeller, büyük bir art difüzör ve manuel olarak ayarlanabilen devasa bir kanat kullanılmış. Alman marka bu aerodinamik ögelerin olağan durumda dahi 911 GT3’ün selefine nazaran yüzde 50 daha fazla yere basma kuvvetine sahip olmasını sağlıyor. Performans konumunda ise – ki bu olağan yollarda önerilmyor – ortadaki fark yüzde 150’ye kadar çıkıyor.

Yeni Porsche 911 GT3’ün en dikkat cazibeli ayrıntılarından biri kabuğun altında yani şasi kısmında ortaya çıkıyor. 992 şasisi Porsche’nin ön iz genişliğini yaklaşı 50 mm uzatmasına imkan vermiş. Ayrıyeten ön tarafta birinci kere çift salıncaklı sisteme yer verilmiş. Artta ise multilink dizaynın varlığı sürdürülmüş. Porsche, yeni 911 GT3’ün süspansiyon sistemindeki hiçbir kesimin mevcut 911 Carrera modelleriyle tıpkı olmadığının altını çiziyor.

Porsche’nin belirttiğine nazaran daha büyük olan 992 platformuna geçiş yapılmasına karşın yeni 911 GT3’ün yükü selefiyle neredeyse tıpkı kalmış. Bu muvaffakiyetin altında, yeni modelde daha fazla hafif gereç kullanılmış olması yatıyor. Örneğin motor kaputu, art kanat ve onun altındaki sabit spoyler karbon fiber destekli plastikten yapılmış. Pencerelerde de daha hafif, ses yalıtımlı camlar kullanılmış.

Yeni 911 GT3’ün kabin kısmında da birtakım değişiklikler yapılmış. Bu alanda GT3’e özel 360 mm çapında direksiyon simidi dikkat çekiyor. Standart olarak yüksek kalite mikro fiber ‘Race-Tex’ materyalle giydirilen direksiyonun üzerinde bir sürüş modu seçici de yer alıyor. Müşteriler kabinde 18 taraflı ayarlanabilir Sports Seats Plus koltukları yahut tamamı karbon fiber çanak koltukları tercih edebiliyor. İkinci seçeneğin standart koltuklardan 11.8 kilogram daha hafif olduğu belirtiliyor. 

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir