Yeni 2021 Nissan Qashqai tanıtıldı: İşte tasarımı ve özellikleri

  • Whatsapp

Hem Türkiye’de hem de Avrupa’da sınıfının en çok satan modellerinden biri olan Nissan Qashqai sonunda üçüncü kuşağına merhaba dedi. Yeni kuşak 2021 Nissan Qashqai, orijinal tasarımı ve teknolojileriyle karşımıza çıktı.

Read More

Yeni Qashqai’nin dizaynında keskin çizgiler dikkat çekiyor. Ön kısmı domine eden V-Motion panjur tamponun alt kısmına kadar uzanıyor. Kelam konusu ızgaranın uçlarından başlayarak şişkin kanerlara sahip motor kaputu da arabaya dinamik bir hava katıyor. Yeni Qashqai’nin ince LED aydınlatmalarını ve onların üzerinde kaş üzere pozisyonlandırılmış LED gündüz aydınlatmalarını daha evvel görmüştük. Tamponun kenarlarındaki üçgen biçimli dikey hava kanalları ise Ariya modelini anımsatıyor.

Keskin çizgiler yeni Qashqai’nin yan kısmında de kendini gösteriyor. Çamurluk ve eteklerde karşımıza çıkan siyah plastik muhafazalar aracın SUV karakterine vurgu yaparken, siyah renkli tavan, sütunlar ve ayna kapaklarıyia hoş bir ahenk yakalamış. Yeni Qashqai’nin jantlarının boyutu 20 inç’e kadar çıkıyor. Art tarafta ise siyah bagaj spoyleri, yeni grafiklere sahip LED stoplar, onların kenarlarında hava kanalı üzere görünen tasarım ayrıntısı ve gümüş renkli difüzörle sade ancak sportif bir tasarım yakalanmış.

Değişim rüzgarları yeni jenerasyon Nissan Qashqai’nin iç yerinde da devam ediyor. Bu alandaki yerleşim X Trail’dekine ziyadesiyle benziyor. Şoförün çabucak önünde multimedya tuşlarına sahip üç kollu direksiyon ve 12.3 inç boyutunda büsbütün kişiselleştirilebilir TFT gösterge ekranı bulunuyor. Multimedya ekranı ise günümüzdeki pek çok modelde olduğu üzere konsolun merkezine tablet ekran biçiminde tutturulmuş. Onun çabucak altında iklimlendirme ayarları, orta konsolda ise yeni vites topuzunun da dahil olduğu elektronik park freni, kablosuz akıllı şarj ünitesi üzere ayrıntılar bulunuyor.

Yeni 10.8 inç head-up display’in de özellikleri ortasında bulunduğu yeni jenerasyon Qashqai’deki 9 inç ekrana sahip multimedya sistemi Android Auto, Apple CarPlay, Google Asistan ve Amazon Alexa dayanağına sahip. Ayrıyeten NissanConnect ve yedi aygıta kadar WiFi takviyesi de yeni Qashqai’nin temas özellikleri ortasında. Güvenlik teknolojilerinde ise navigasyon bilgilerine nazaran hareket edebilen ProPILOT sistemi ve çok daha fazlasını görmekteyiz.

Yeni kuşak Qashqai, Avrupa’da Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakının CMF-C platformu üzerine yükselen birinci model olma özelliğine sahip. Bu platform sayesinde aracın yapısal sertliği yerini aldığı modele kıyasla yüzde 41 oranında artırılmış. Ayrıyeten yeni kuşak model toplamda 60 kilogram yük kaybı yaşamış. Örneğin yalnızca hafif kompozit gereçten imal edilen bagaj kapağının sağladığı kilo haybı 2.6 kilogram olarak açıklandı.

Tüm bunların yanında yeni Qashqai’nin süspansiyon ve direksiyon sistemi de düzgünleştirilmiş. Direksiyon yansısı güzelleştirilmiş. Ayrıyeten 19 inç jantlarla tercih edilen 4×2 versiyonlarda geride torsiyon çubuğu kullanılmış. 20 inç jantlarla alınan 4×4 Qashqai versiyonlarında ise geride multilink tertip karşımıza çıkıyor. Uzunluğu 35 mm, aks aralığı 20 mm, genişliği 32 mm ve yüksekliği 10 mm artan yeni Qashqai’nin bagaj hacminde de 50 litre artış kelam konusu.

Yeni 2021 Nissan Qashqai’nin kaputu altında iki seçenek bulunuyor. Bunlar ortasında dizel yok. Birinci seçenek 12V hafif hibrit dayanağına sahip 1.33 litrelik akaryakıtlı ünite. Kelam konusu ünitenin 140/158 beygir güç ve 270 Nm tork sunan farklı güç seçenekleri mevcut. Manuel yahut CVT şanzımanla tercih edilebilen motorun güçlü versiyonunda dört tekerlekten çekiş seçeneği de sunuluyor. 

Yeni Qashqai’nin kaputu altındaki en büyük yenilik e-Power ismi verilen hibrit sistem. Kelam konusu sistemde 190 beygir güç ve 330 Nm tork üreten bir elektrik motoru tekerleklere güç veriyor. 1.5 litrelik değişken sıkıştırma oranına sahip akaryakıtlı motor ise bataryaların doldurulması için jeneratör misyonu görüyor.

Bu yaz Avrupa’da satışa sunulması planlanan yeni kuşak Nissan Qashqai birinci etapta hafif hibrit sistemle tercih edilebilecek. e-Power sistemli Qashqai ise daha sonra piyasaya sürülecek.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir