Türkiye’nin İHA fabrikası üretime başladı

  • Whatsapp

2015 yılında kurulan yerli teknoloji şirketi Lapis Havacılık’ın Ankara’daki İnsansız Hava Aracı (İHA) fabrikası üretime başladı. 3 bin 500 metrekare büyüklüğündeki fabrikada ayda 150 adet İHA üretilecek.

Lapis Havacılık tarafından tasarlanan Lap 60 ve VTOL ismindeki iki İHA modelinin seri üretimi yapılacak. Ayda 150 adet Lap 60, yılda 50 adet VTOL modeli üretilebilecek.

Read More

Lap 60, çok rotorlu ve tam otonom sisteme sahip. Savunma sanayii başta olmak üzere kargo nakliyeciliği, irtibat, afet idaresi tarım üzere sivil emellerle kullanıma uygun işlevleri mevcut. 1 saat havada kalıp yaklaşık 10 kilometre uzaklık kat ediyor. VTOL modeli ise 5-6 saat hava kalıp yaklaşık 40 kilometre menzile sahip.

Geliştirdikleri İHA’ların çeşitli kullanım alanlarına dikkat çeken Lapis Havacılık İdare Heyeti Lideri Osman Sevgi, şunları söyledi:

“Yakın vakitte TEİAŞ ile ilgili bir tanıtımımız oldu. Güç nakil sınırlarının arıza tespitinde bu tıp sistemleri kullanarak uzaktan görüntüleme sistemleri, yapay zeka ile manzara işlemeyle raporlamaya yönelik çalışmamız oldu. Çok başarılı bir demo yapıldı. Lap 60 isimli araç, savunmada olduğu üzere afet idaresi olsun, yangın tespit, boru sınırı denetimi olsun, güç nakil sınırlarının arıza tespiti, kargo taşıma üzere çok farkı alanlarda kullanılabilir.”

Lapis Havacılık, üretilen İHA’ların ihracatının yapılmasını da hedefliyor. Tesiste İHA’ların yanı sıra 2 ve 3 eksenli gimballer üretiliyor. Toplam 33 kişilik grup çalışıyor.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir