Teknoloji

Toyota, global satışlarda Volkswagen’i geride bırakarak liderlik koltuğuna oturdu

2020 yılı pandemi nedeniyle otomotiv üreticileri için hayli kuvvetli bir devir oldu. Fabrikaların ve showroom’ların kapanmasıyla toplam satışlar 2019’a kıyasla yüzde 14 civarında düştü.

Japon otomotiv devi Toyota, bugün yaptığı yazılı açıklamada küme bazındaki küresel araç satışlarının 2020’de yüzde 11,3 düşerek 9.52 milyon düzeyine gerilediğini duyurdu. Volkswagen Kümesi ise global satışların 2020 yılında yüzde 15,2 düşüşle 9.31 milyon düzeyine gerilediğini açıklamıştı.

Bu kapsamda Toyota, global araç satışlarında Volkswagen’i geride bırakarak, beş yıllık sürecin ardından liderlik koltuğunu Alman rakibinden geri almış oldu. Japonya ve genel olarak Asya bölgesinin salgından ABD ve Avrupa pazarlarına nazaran daha az etkilenmesi, Toyota’nın bu süreci daha az kayıpla atlatmasında büyük rol oynadı.

2020 yılında Toyota’nın en çok satılan modeli RAV4 oldu. Hibrit ve PHEV (şarj edilebilir hibrit) versiyonlarıyla da dikkat çeken SUV modelin küresel satışları bir evvelki yıla nazaran yüzde 2,9 artışla 994 bin adet olarak gerçekleşti. Bu sonuçta Kuzey Amerika ve Çin pazarlarındaki satış sayıları tesirli oldu.

IHS Markit’e nazaran koronavirüs üzere olumsuz faktörlere karşın global araba satışları 2021’de 84.4 milyona yükselecek. 2020’de 76.8 milyon satış gerçekleşmişti. 2025’te ise global satışların 94.8 milyona ulaşması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu