Tesla, işe yeni giren bir mühendisini şirketin bilinmeyen yazılımlarını çalmakla suçluyor

  • Whatsapp

Tesla, ticari sır hırsızlığı ve mukaveleyi ihlal ettiği savıyla yazılım mühendisi Alex Khatilov‘a dava açtı. Elektrikli araba üreticisi, işten kovduğu eski çalışanının işe alındıktan birkaç gün sonra ferdî Dropbox hesabına binlerce evrak kopyaladığını tez ediyor. Khatilov, pandemi hasebiyle konuttan çalışıyordu.

Tesla’da değerli bilgilerin çalındığı tezi

Tesla’nın suçlamalarına yer verilen dava evrakında: “Üç gün içinde, Tesla’nın inançlı dahili ağından binlerce bâtın yazılım evrakını çalmaya başladı ve bunları Tesla’nın erişiminin yahut görünürlüğünün olmadığı Dropbox’taki şahsî bulut depolama hesabına aktarmaya başladı. Evraklar, Tesla’nın oluşturmak için yıllarca zaman harcadığı özel yazılım kodunun komut evraklarından oluşuyor.” sözleri yer alıyor.

Tesla’nın yazılım kalite teminat mühendisliği kıdemli müdürü Golda Arulappan, verdiği tabirde bu bilgi hırsızlığının gerçek olması halinde çalınan bilgilerin, bir rakip için son derece pahalı olacağını söyledi. Arulappan, bu komut evraklarına erişim ile öteki şirketlerdeki mühendislerin Tesla’nın süreçlerini bilakis çevirerek emsal bir sistemi çok daha kısa müddette ve Tesla’nın sistemi kurmak için harcadığı masrafın çok küçük bir kısmıyla yapmalarını sağlayacağını belirtti.

Khatilov, Tesla’nın açtığı davadan ötürü şaşırdığını ve şok olduğunu söyledi. Verdiği bir röportajda, 28 Aralık’ta işe alındıktan sonra Tesla’nın kendisine yeni işe alımlar için bilgi içeren bir evrak gönderdiğini söyledi. Daha sonra ferdî bilgisayarında kullanmak üzere şahsî Dropbox bulut hesabına aktardığını söyledi.

Khatilo: “Kimse Dropbox kullanmanın yasak olduğunu söylemedi. Neden hassas bilgi olduğunu sav ettiklerini bilmiyorum, hassas bilgilere erişimim yoktu.” dedi.

Tesla, Khatilo’nun  dosyaları kopyalayıp kopyalamadığını yahut öteki biriyle paylaşıp paylaşmadığını bilmediklerini söyledi. Hususa dair araştırmalar devam ediyor.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir