Starship SN9 prototipi patladı: İşte kalkış ve patlama anlarından harikulade imajlar

  • Whatsapp

SpaceX‘in yeni jenerasyon gezegenler ortası uzay gemisi Starship‘in geliştirme sürecinde bugün kıymetli bir test daha geride bırakıldı. Yeni prototip roketi SN9‘un haftalardır heyecanla beklenen test kalkışı bugün nihayet gerçekleşti. Deneme uçuşu genel manasıyla planladığı üzere gitmiş olsa da misyon sonundaki iniş denemesinde yeniden muvaffakiyete ulaşılamadı.

Read More

SN9 roketi Salı günü TSİ 23.26’da SpaceX’in Teksas’taki fırlatma sahasıdan kalkışı geçti. Roket yaklaşık üç dakikalık bir mühlet içerisinde beklendiği üzere 12,5 kilometre yüksekliğe ulaşmayı başardı. SN9 bunun ardından gövde üstü iniş durumuna geçerek yüzeye yanlışsız alçalmaya başladı. 

İniş sürecinde de aslında SN9 için her şey yolunda gidiyor üzere görünüyordu lakin roket maalesef son basamaktaki kritik dönüş hareketini gerçekleştiremedi. Yüzeye çok eğimli bir halde iniş yapınca dev bir patlama ortaya çıktı. SN9 denemesi böylece genel manasıyla SN8’in Aralık ayındaki testine benzemiş oldu.

Kalkış ve patlama anlarını aşağıdan izleyebilirsiniz. SN9’un çabucak yanında ayrıca SN10 prototipi de görülüyor.

SpaceX, Starship’in geliştirme sürecinde adım adım maksada ulaşmayı planlıyor. İniş denemelerinde şu an için muvaffakiyete ulaşılamamış olsa da roketin geliştirme süreci pek süratli ilerliyor diyebiliriz. İniş tarafında da tıpkı Falcon 9’da olduğu üzere yavaş yavaş muvaffakiyet yüzdesinin artırılması bekleniyor.

Starship’in son halinin tam 50 metre yüksekliğinde olması ve 6 Raptor motoruna mesken sahipliği yapması bekleniyor. Starship ayrıca Harika Heavy isimli devasa bir iticinin üzerine yerleştirilecek. Starship’i yüzeyden yörüngeye taşıyacak olan Harika Heavy’nin, tam 72 metre uzunluğunda olması ve 28 farklı Raptor motoruna ev sahipliği yapması bekleniyor. Yani Starship ve Muhteşem Heavy’nin toplam uzunluğu tam 122 metre olacak.

SpaceX bu yıl içerisinde Starship’i uzaya ulaştırmayı ve birinci Starship resmi misyonlarına başlamayı planlıyor. Daha sonra 2023 yılında Ay’a, 2025 yılında ise Mars’a insan taşıma

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir