Sputnik V koronavirüs aşısı Türkiye’de üretilecek

  • Whatsapp

Rusya’nın geliştirdiği Sputnik V aşısının Türkiye’de üretilmesine yönelik Türk bir ilaç şirketi ile muahede imzalandı. Üretim için gerekli teknolojinin transfer süreci başladı.

Rusya Direkt Yatırım Fonu (RDIF), Sputnik V aşısının Türkiye’de üretilmesi için önde gelen bir Türk ilaç şirketi ile mutabakat imzaladı. Üretim için gerekli teknolojinin transferi ise başladı. Şirket ile işbirliği, RDIF’in Sputnik V aşısının dış pazarlara tanıtılması vazifesi çerçevesinde yürütülüyor.

Read More

Hem iç hem de dış pazar

Muahede ile yılda milyonlarca doz aşı üretim hacmi potansiyeli mevcut olmakla birlikte gelecekte bu üretimin artırabileceği belirtiliyor. Aşının hem Türkiye iç pazarına hem de başka ülkelere sevkiyat için üretilmesi hedefleniyor.

Uygun araştırılmış ve teyit edilmiş insan adenovirüsü vektörü temelli bir aşı olan Sputnik V, Rusya’nın yanı sıra Belarus, Arjantin, Birleşik Arap Emirlikleri, Macaristan, Sırbistan, Bolivya, Cezayir, Filistin, Venezüella, Paraguay ve Türkmenistan’da tescil edildi. Aşının Avrupa Birliği tarafından tescil edilmesine yönelik süreç başlatıldı.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir