SpaceX, ASELSAN’ın uydusunu da uzaya fırlattığı misyonda yeni bir rekor kırdı

  • Whatsapp

Elon Musk’ın tanınan şirketi SpaceX, uzayda yeni bir rekora daha imza attı. Şirketin bugün gerçekleşen Transporter-1 isimli misyonunda tam 143 farklı uydu uzaya taşındı. SpaceX böylelikle “uzaya tek seferde en çok uydu taşınan misyon” rekorunu eline geçirmiş oldu.

Read More

143 uydu ortasında ASELSAN’ın küp uydusu da vardı

Transporter-1 misyonunda uzaya gönderilen 143 uydu ortasında farklı ülkeler, şirketler ve araştırma kurumlarına ait uydular yer alıyordu. Bu uydulardan birisi de ülkemizin savunma endüstrisinde bir numara olan ASELSAN’a aitti. Öz kaynaklı Ar-Ge Projesi kapsamında geliştirilen ASELSAT 3U isimli uydu, alçak Dünya yörüngesinde vazife yapacak.

Kalkış ve iniş anlarından imgeler

ASELSAT, kamera vazife yükü ile elde edeceği optik imgeyi, X-Bant aşağı sınır alt sistemi aracılığıyla yer istasyonuna indirecek, sayısal kart misyon yükü üzerinde bulunan radyasyon dozimetresi ve sıcaklık sensörü ile uzay ortamı hakkında istatiksel data toplayacak.

Starlink uyduları da fırlatıldı

Yörüngedeki uydu filosunu süratle genişletmeye devam eden SpaceX, bugünkü vazifede ayrıyeten yeni Starlink uyduları fırlattı. 143 uydu ortasında 10 farklı Starlink uydusu da yer alıyordu. Uzaydaki Starlink uydu sayısı böylelikle 961’e yükselmiş oldu.

Transporter-1 misyonu SpaceX’in yeni roket paylaşma programının birinci eseriydi. SpaceX, “SmallSat Rideshare Program” isimli projesi kapsamında aşikâr boyutların altındaki küçük uyduları uygun fiyatlarla yörüngeye fırlatma teklifi sunuyor. Şirket yayınladığı fiyat tekliflerine nazaran, örneğin 200 kilogramlık bir yük sadece 1 milyon dolara uzaya taşınabiliyor.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir