Teknoloji

Rus imali nükleer santrallerin güvenliğini artıracak bir ekipman geliştiriliyor

Rusya Devlet Atom Gücü Kurumu Rosatom’a bağlı Merkezi Makine Mühendisliği Tasarım Bürosu’ndan yapılan açıklamaya nazaran nükleer santrallerin aktifliğini ve güvenliğini artıracak bir ekipman üzerinde çalışıldığı belirtildi. Kurum tarafından yapılan paylaşımda GTsNA-1753 isimli ana sirkülasyon pompası, sahip olduğu özelliklerle dünyada bir birinci olma özelliğini taşıyor.

Nükleer santraller için hayata değere sahip ana sirkülasyon pompaları, reaktör çekirdeği etrafında oluşan ısıyı uzaklaştırmak amacıyla soğutucu unsurun reaktörün içinden geçmesinden sorumlu. Merkezi Makine Mühendisliği Tasarım Bürosu’nca geliştirilen pompa ise reaktör bölmesinde yağ kullanma gereksinimini ortadan kaldırıyor ve böylelikle yangın güvenliğini kıymetli ölçüde artırıyor.

GTsNA-1753’ü üstün kılan özelliklerden biri de yağ sistemi ve ilgili ekipmanın kullanılmasından vazgeçilmesine bağlı olarak pompa üretiminde kullanılan metal hacminin azalmasında yatıyor. Bu sayede pompada birkaç tona varan hafifleme sağlanıyor.

Test evresine gelen GTsNA-1753 isimli ana sirkülasyon pompasının Leningrad Bölgesi’nin Sosnovıy Bor kentindeki TsKBM 2 tesisinde test edileceğini söz eden Rus yetkililer, pompanın gerçek çalışma şartlarında 5 bin saat boyunca, 300 °C dereceye varan sıcakta ve 200 atmosfere varan basınçta çalıştırılacağı bilgisini paylaşmış. Takip eden süreçte son revizyona terfi edecek ekipman ilgili müşterilere teslim edilecek.

Merkezi Makine Mühendisliği Tasarım Ofisi, VVER tipi nükleer güç reaktörleri için ana sirkülasyon pompalarını geliştiriyor ve üretiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu