Perseverance Mars’a iniş yaptı: İşte yüzeyden birinci fotoğraf

  • Whatsapp

NASA’nın yeni Mars vazifesi Perseverance nihayet bugün Kızıl Gezegen’e iniş yaptı. Geçtiğimiz yaz uzaya fırlatılan gezgin, yaklaşık yedi aylık uzun bir seyahatinden akabinde Mars’a ulaştı. Vazifeyle ilgili güncellemeler yayınlamaya devam eden NASA, Kksursuz bir iniş gerçekleştiren Perseverance’ın Mars yüzeyinden çektiği birinci fotoğrafı paylaştı.

Read More

Mars’ın Dünya’ya olan uzaklığı ve irtibatın zorluğu nedeniyle iniş anlarını canlı olarak izleyemedik. Fakat NASA’lı birinci kere bu misyonda uzay aracının.Mars’a iniş anlarının yüksek kaliteli bir görüntüsünü çekti. NASA bu harika anları çok yakında göreceğimizi söz etti. Perseverance’tan gelecek olan sinyaller şu anda büyük bir heyecanla bekleniyor.

Yüzeyden gelen birinci fotoğraflar:

“Mars’ta hayat var mıydı?” sorusuna cevap arayacak

NASA’nın Perseverance vazifesindeki en büyük maksadı, “Mars’ta ömür var mıydı?” sorusuna cevap bulmak olacak. Mars’ın bundan milyarlarca yıl evvel tıpkı Dünya’ya benzediği; güçlü bir atmosfere ve okyanuslara sahip olduğu iddia ediliyor. Perseverance gezgini Kızıl Gezegen’in geçmişini araştırarak bu periyotların izlerine ulaşmaya çalışacak.

Perseverance gezgini, 49 kilometre genişliğinde olan Jezero Krateri’ne indiridi. Jezero Krateri’nin milyarlarca yıl evvel büyük bir ırmak ve göle konut sahipliği yaptığı biliniyor. Yani hayat izleri aramak için çok uygun bir ortam. Perseverance, üzerindeki çeşitli ekipmanlarıyla birlikte buranın jeolojisini ve toprak yapısını inceleyecek.

Perseverance misyonunun en değerli kısımlarından birisi SHERLOC (Scanning Habitable Environments with Raman & Luminescence for Organics & Chemicals) isimli yeni mor ötesi spektrometre olacak. Gezginin robotik kolunda yer alan SHERLOC, mor ötesi lazer kullanarak Mars yüzeyinin mineral ve kimyasal yapısını tespit edecek. SHERLOC haricinde ayrıyeten PIXL (X-ışını spektrometresi) ve SuperCAM (Lazer mikro-görüntüleyici) üzere ekipmanlar da ömür izleri arayışında kıymetli roller oynayacak.

Mars’ta helikopter uçacak

NASA’nın Perseverance misyonunda birçok enteresan nokta bulunuyor vazifenin tahminen de en dikkat cazip noktası Ingenuity isimli Mars helikopteri olacak. Kızıl Gezegen’in keşif sürecinde yesyeni bir periyodun kapılarını aralayacağı iddia edilen Ingenuity bugün Perseverance gezginiyle birlikte yüzeye iniş yaptı. Ingenuity’nin birinci defa Mart ayında gezginden ayrılması ve uçuşa geçmesi bekleniyor.

Mars’ın atmosferi Dünya’nınkine oranla tam 100 kat daha ince. NASA, bu düşük atmosfer yoğunluğu sorununu çözmek için Ingenuity’yi hem mümkün olabildiğince hafif hem de mümkün olabildiğince güçlü dizayn etmek zorunda kaldı. Sadece 1.8 kilogram yükünde olan helikopter, uzay ajansının sözlerine nazaran pervanelerini Dünya’daki olağan bir helikopterin pervanelerinden tam 10 kat daha süratli hareket ettirecek.

NASA’lı araştırmacılar Ingenuity’nin pervane dönüş hızının 2400 RPM olduğunu belirtti. Dünya’da ise helikopterler boyutlarına bağlı olarak 225-500 RPM suratlarında çalışıyor.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir