Pentagon, F-35’in yazılım sıkıntıları kapsamında üniversitelerin kapısını çalacak

  • Whatsapp

Dünyanın en değerli savunma sanayi yatırımlarından biri olan F-35 Müşterek Taarruz Uçağı’nın karşı karşıya kaldığı sıkıntılarla ilgili haberler gündemi daima meşgul ediyor. Uçağın kokpitinden gelen tenkitlerin teri şimdi soğumamışken yazılım kanadındaki meseleler, bu sefer en üst makamdan ses getirdi. Bu kapsamda Pentagon, F-35’teki yazılım problemlerine yönelik tahlil geliştirmek ismine ABD’deki itibarlı üniversitelerinin kapısını çaldı.

Tam bir uçan bilgisayar olarak tanımlayabileceğimiz ve yaklaşık 8 milyon satır kodun misyon yaptığı uçaktaki yazılım sıkıntılarını tespit etmek için bağımsız olarak misyon yapan grupta Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı, Carnegie Mellon Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Enstitüsü ve Georgia Tech Araştırma Enstitüsü’nde misyon yapan alanlarında uzman şahıslar yer alacak.F-35 programı sözcüsü Laura Seal’a nazaran kelam konusu uzmanlar uçağın yazılımına yönelik teknik bir kıymetlendirme yapacak.

Read More

398 milyar dolar kıymetindeki F-35 programı üzerine adeta bir lanet üzere çöken yazılım meselelerine ilişkin değerlendirmede bulunacak uzman takımın sağlayacağı geribildirim sonucunda ise Pentagon yetkililerinin Şubat ayı sonuna kadar yeni bir yol haritası çizmesi bekleniyor.

Muharebe simülasyonu gecikiyor

Kelam konusu yol haritasının en değerli hususlarından biri, epeyce karmaşık bir savaş simülatörü ortamında F-35’in kendisi ile uçağın sahip olduğu elektronik harp sistemlerinin Rus ve Çin savaş uçakları ile hava savunma sistemlerine karşı neler yapabileceğinin tespiti olacak.

Epeyce uzun soluklu bir test sürecini kapsayacak periyot sonunda ise F-35’in tam kapasite üretimine yönelik karar için ABD’nin yeni Lideri Joe Biden’a ilgili belge sunulacak. Başkan’dan olur alması halinde F-35’in üretim etabı, geliştirici Lockheed Martin için en kârlı faz olacak.

Epeyce sancılı geçen F-35 programındaki en rahat yöneticinin ise mevcut Savunma Bakanı Lloyd Austin olması bekleniyor. Emekli bir asker olan Austin’in bakan olmadan evvel F-35 uçaklarının motorunu geliştiren United Technologies’te vazife yapmış ve akabinde da Raytheon Technolohies’te çalışmış olması, onu bu bahiste karar verme sorumluluğundan kurtaracakmış üzere görünüyor.

Görünen o ki F-35’in karşı karşıya kaldığı meselelerle ilgili daha çok haber duyacağız.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir