Teknoloji

Osteoartrit tedavisinde kullanılabilecek enjeksiyon geliştirildi

Osteoartrit olarak isimlendirilen ve dejeneratif eklem hastalığı olarak tanımlanan halk ortasında kireçlenme olarak isimlendirilen durum toplumda yaygın olarak görülmekle birlikte tedaviler genelde ağrının azaltılması olarak yani semptomatik olarak uygulanıyor.

Artık ise bilim insanları yürüttükleri fare deneyleri ile nanoterapötik ( nano ölçekte tedavi edici ) enjeksiyonların farelerin dizlerindeki kartilaj ( kıkırdak ) dejenerasyonunu yavaşlatabileceğini keşfetti.

Kartilaj dokusu

Kartilajlar ( kıkırdak doku ) eklemlerimizde hayli kıymetli rol oynamakla birlikte çeşitli travmalar, yaşlılık ve kullanıma bağlı patolojiler sebebiyle bahsi geçen dokular ziyan görebiliyor lakin bu dokular kendisini tamir edemiyor ve osteoartriti takriben ağır bir ağrı gelişiyor.

Bilim insanları uzun yıllardır kartilaj dejenerasyonunu engellemenin yahut hiç olmazsa yavaşlatmanın yollarını arıyor. University of Pennsylvania kurumu araştırmacıları epidermal büyüme faktörü reseptörü ( EGFR-Epidermal Growth Factor Receptor ) ismi verilen yapılar üzerine ağırlaştı ve birinci olarak kelam edilen faktörün eksikliğinin yahut inaktivasyonunun farelerde osteoartrit progresyonunu ( ilerleme ) hızlandırdığını keşfetti.

Araştırma takımı genetik olarak modifiye ettiği farelerde çok EGFR aktivasyonu oluşturdu ve deney kümesindeki farelerdeki kartilajların denetim kümesine oranla daha az dejenere olduğunu tespit etti. Ayrıyeten deney aksi olarak uygulandı ve EGFR işlevleri ilaçlarla bloke edilen farelerdeki kartilaj dejenerasyonunun arttığı gözlendi. Daha sonra araştırmacılar transforming growth factor-alpha ( tgf-? ) ismi verilen EGFR ligandını sentetik nano parçacıklara ekledi ve geliştirilen nano parçacıklar kartilaj hasarı olan farelere lokal olarak enjekte edildi.

Enjeksiyon yapılan farelerin kartilaj dejenereasyonun yavaşladığı ve farelerin eklem ağrılarının hafiflediği gözlendi.

Yeni araştırma Science Translational Medicine isimli mecmuada yayımlandı.

Kaynakça https://stm.sciencemag.org/content/13/576/eabb3946 https://www.pennmedicine.org/news/news-releases/2021/january/new-treatment-target-discovered-that-halts-osteoarthritis-like-knee-cartilage-degeneration

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu