OSD’den ÖTV artışıyla ilgili açıklama: “Vergi artışı değil teşvik gerekli”

  • Whatsapp

Türkiye’de elektrikli araçların ÖTV’si yüzde 15’i geçmiyordu. Dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kararla bu oran yüzde 60’a yükseldi. Hal bu türlü olunca özellikle 120 kW’ı geçen araçların fiyatları dişe dokunur biçimde arttı.

Read More

Hususla ilgili görüşlerini paylaşan Otomotiv Sanayii Dernegˆi (OSD) İdare Heyeti Lideri Haydar Yenigün, “Otomotiv sanayi yapısı gereği uzun vadeli planlama ve stratejik bir bakış açısıyla yönetmesi gereken bir sanayi kolu. Vergilendirmede yapılan tekil uygulamalar sisteme yarar sağlamıyor. Bu noktada, kesimimiz için vergi yalnızca araç satışına yönelik değil bütünsel bir bakış açısıyla ele alınarak, pazar potansiyelini ortaya çıkaracak bir yapıda kurgulanmalıdır. Münasebetiyle, son olarak global eğilimlerin aksine elektrikli araçlarda birdenbire uygulanan vergi artışının ülkemiz otomotiv ekosistemine olumsuz tesiri olur” dedi.

“Türkiye’de rekabetçi bir vergi sistemi yok”

Vergilerdeki ani artışların olumsuz tesirleri olabileceğini kaydeden Yenigün, “Stratejik bakış açısı ile uzun vadeli planlama, yatırım çekiciliğinin arttırılması ve mevcut yatırımların korunması için büyüyen ve öngörülebilir iç pazar, yeni ihraç pazarlarının geliştirilmesi, değişen otomotiv ekosisteminde rekabetçiliğimizin korunması hususlarını otomotiv sanayiinin gündemindeki en kıymetli mevzular olarak görüyoruz. Bu kapsamda, bugünden yarına verilen dönemsel teşvikler ve apansız alınan ÖTV kararları planlarımızı olumsuz manada etkileyebiliyor. Türkiye’de şu anda otomotiv alanında kesimin gelişimi üzerine kurgulanmış, rekabetçi bir vergi sistemi maalesef yok. Vergi sisteminin yalnızca satış üzerinden değil bütünsel olarak ele alınması gerekiyor. Böylelikle, kuvvetli ve öngörülebilir bir iç pazarla yeni yatırımları çekmemiz ve ihracatımızı artırmamız mümkün” sözlerini kullandı.

Türkiye’nin elektrikli ve hibrit araç yatırımlarını her geçen gün artırdığını da kelamlarına ekleyen OSD İdare Heyeti Lideri Yenigün, “Yatırım cazipliği ve mevcut yatırımların korunması için büyüyen iç pazar dediğimizde elektrikli ve hibrit araçların gelişimine dikkat çekmemiz gerekiyor. Türkiye olarak ihracatımızı büyük oranda Avrupa’ya gerçekleştiriyoruz. Ülkemizde her geçen gün hibrit ve elektrikli araçlara yönelik yeni yatırımlar yapılıyor. Avrupa’ya ihraç ettiğimiz bu araçlar epeyce bedelli ve yüksek girdi getiren araçlar olarak dikkatleri çekiyor. Önümüzdeki devirde, AB’nin ‘Green Deal’ yani ‘Yeşil Mutabakatı’ destekleyecek formda daha çok elektrikli araç talebi olacak. Bu talebi karşılamaya aday, önde gelen ülkelerden birisi olarak, vergi artışının bilakis iç pazarda elektrikli ve hibrit araçları teşvik etmeliyiz” diye konuştu.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir