Oppo Reno 5 Lite incelemesi

  • Whatsapp

Türkiye’de telefon üretmeye başlamasıyla birlikte Oppo, ülkemize birçok açıdan yarar sağlayacak. En başta istihdam imkanı sağlanırken, üretim sürecinin ülkemizde gerçekleşmesi, gelecekte tahminen de telefon üretiminde bölge üssü olmamıza imkan verecek.

Evet, artık isterseniz mevzuyu çok uzatmadan Reno 5 Lite’a geri dönelim. Kutu içeriğine baktığımızda birinci dikkatimizi çeken nokta elbette telefon kılıfı oluyor. Bu şeffaf kılıf Reno 5 Lite için muhafaza sağlarken, kılıf edinmek için ayrıyeten fiyat ödemek durumunda değiliz. Öbür yandan Reno 5 Lite’ın bu hoş dizaynını gizlememek ismine şeffaf bir kılıf kullanmak da yeterli bir fikir.

Read More

Kutu içeriğinde ayrıyeten bir şarj adaptörü ve kulaklığımız var.

TASARIM

Reno 5 Lite, epeyce hafif ve şık bir telefon. Türkiye’de iki farklı renkle tüketiciye sunuluyor. Benim elimdeki model ise Aurora Moru rengine sahip. Oppo’nun bu rengi birinci kere bir telefonunda kullandığını da belirtelim. Aurora Moru’nda kompozit bir 3D art panelde Sıvı Kristal Kaplama süreci uygulanıyor. Telefonu muhakkak bir açıda tuttuğunuzda mor olan art yüzünde adeta gözeneklerden sızmış üzere bir yeşil görebilmeniz mümkün.  Tercihini daha koyu bir renkten yana kullanmak isteyenler ise Reno 5 Lite’ın Sonsuz Siyah renkli modelini tercih edebilir.

Reno 5 üzere, Reno 5 Lite da 172 gram tartısında, çok hafif bir telefon. Alt kısmında 3.5 mm kulaklık yuvası yer alıyor. Bu benim için değerli. En azından bu uçta bir kulaklığınız varsa ayrıyeten dönüştürücüye gereksiniminiz olmayacak. Bu girişin yanında da mikrofon hoparlör ızgarasını görüyoruz. Ve natürel ki USB Type-C girişiyle de aygıtı hem şarj ediyor hem de data alışverişini yapıyoruz.

Telefonun sağ kısmında güç butonu yer alıyor. Ses açma/kapama ve SIM kart yuvası da Reno 5 Lite’ın sol yan kısmında bulunuyor.

EKRAN

Reno 5 Lite’ın 6.4 inç büyüklüğünde bir AMOLED ekranı var ve 2400×1080 piksel ekran çözünürlüğü sunuyor.

Reno 5 Lite, kullanıcısına 8GB bellek ve 128GB depolama alanı sunuyor. microSD kart dayanağı ile toplam hafızayı 256 GB’a kadar artırabilmek de mümkün. Alacağınız bir telefonun en azından 128 GB dahili hafızası olmasına dikkat edin. Günümüzde artan bilgi boyutları nedeniyle en başta tedbirimizi almakta yarar var. 128 GB kapasiteli bir telefon, standart bir kullanıcı için kâfi. Lakin ilerleyen vakitlerde ek kapasiteye gereksinim duymanız halinde microSD kart takviyesini kullanabiliyor olmanız da değerli bir nokta. Reno 5 Lite, bu açıdan kullanıcısına uzun yıllar eşlik edecek bir telefon.

İŞLEMCİ

Pekala benim üzere telefonlarda oyun oynamayı seven biriyseniz Reno 5 Lite muhtaçlığımızı karşılayabiliyor mu? İşlemci tarafında Mediatek Helio P95 tercih edilmiş. Uygulamaları meselesiz bir halde kullanabilirken, milyonlarca oyuncuya mesken sahipliği yapan Fortnite, PUBG Mobile, Call of Duty Mobile üzere oyunları da rahatça oynayabilirsiniz. Oyunlardan bahsetmişken Oyun Alanı’na da kısaca değinmek isterim. Oyunları bu mod üzerinden oynarken davetleri kapatabiliyor, WhatsApp bildirilerinden oyun boyunca kurtulabiliyorsunuz. Öbür yandan oyun performansınızı da tekrar Oyun Alanı üzerinden belirleyebiliyorsunuz. En âlâ performansı isteyenler Müsabaka Modu’nu seçebilir. Fakat batarya ömrüm oyun oynarken çok azalmasın diyorsanız da performansı biraz düşürerek düşük güç modunda oyunları çalıştırabiliyorsunuz.

KAMERA

Gelelim Reno 5 Lite’ın kamera performansına… 48MP çözünürlüğünde dörtlü art kameraya sahip Reno 5 Lite modelinde ana kamerayla birlikte 8MP ultra geniş açılı kamera, 2MP makro kamera ve 2MP mono kamera ahenk içinde çalışıyor. Bu sayede fotoğraf ve görüntülerinize derinlik kazandırabiliyorsunuz. Telefonun ön yüzünde ise 32 MP çözünürlüğünde manzara alabilen bir kamera kullanılıyor.

Dual-view kamera özelliği Reno 5’te de sevdiğim bir özellik olmuştu. Bu modu Reno 5 Lite’ta da kullanabiliyoruz. Bu sayede hem ön hem de art kameralardan tıpkı anda kayıt yapabiliyorsunuz. Vlogger’lar için çok kullanışlı bir özellik olduğu kesin.

Kamera özelliklerinde başrolde kendinizin olduğu öykülerinizi oluşturabilirsiniz. Yapay Zeka Portre Görüntü özelliği çekilen görüntüdeki bireyleri tanıyor ve onları akıllı bir formda geri plandan ayırt edebiliyor. Monochrome Görüntü ile zıt renkleri yan yana sıralayarak çekmiş olduğunuz görüntüye heyecan katabiliyorsunuz. Elektronik Manzara Sabitleme (EIS) özelliği de hareket halinde bile sabit bir görüntü kaydı alabilmenize yardımcı oluyor.

Monochrome Görüntü özelliğini de sevdiğimi söyleyebilirim. Bu özellik her karede tek RGB yani Kırmızı-Yeşil-Mavi rengi vurgularken, başka renk spektrumlarını filtreliyor. Bu sayede zıt renkleri yan yana sıralayarak çekmiş olduğunuz görüntülere farklı bir hava katıyorsunuz.  Perde gerisinde Elektronik Manzara Sabitleme (EIS) özelliği çalıştığı için hareket halinde dahi sabit bir görüntü kaydı yapabiliyorsunuz.

Fotoğraflarda vakit zaman art planı pek beğenmeyiz. Bu tip durumlarda Dinamik Bokeh bulanıklaştırma efektini kullanabilirsiniz. Bu efekt; ışığı çizgilere dönüştürken, art planın detaylarının görülmesini de engelliyor. Böylelikle art planı düşünmenize artık gerek kalmıyor. Ayrıyeten Gece Portresi ile de geri plana göze beğenilen gelen yuvarlak mercek ışıklar koyabiliyorsunuz.

BATARYA

Bir Oppo telefon kullanıyorsak batarya konusunda kendinizi bir adım önde hissediyorsunuz. 30W VOOC Süratli Şarj 4.0 teknolojisini kullanan Reno 5 Lite, 4310 mAh kapasiteli bataryadan gücünü alıyor. Süratli şarj teknolojilerine önemli yatırımlar yapan Oppo, bu gücünü Reno 5 Lite’a da yansıtmış. O denli ki, telefonunuzu yalnızca 5 dakika şarj ettiğinizde neredeyse 3 saat boyunca YouTube üzerinden görüntü izleyebiliyorsunuz. Yüzde 0’dan yüzde 100’e telefonu şarj ettiğinizde ise standart kullanımlarda 16 saate varan bir batarya ömrü kelam konusu. Pekala pili büsbütün biten Reno 5 Lite’ı kaç dakikada tam şarj ediyoruz dersiniz? Yalnızca 56 dakikada… Yani 56 dakika şarj ediyorsunuz, 16 saat boyunca görüntü izleyebiliyorsunuz, böylelikle şarj kabusunuz gerilerde kalıyor.

Ayrıyeten sistem performansınızı optimize ederek de batarya ömrünü artırabilmeniz mümkün.

YAZILIM

Reno 5 Lite, Oppo’nun geliştirdiği ColorOS 11.1 arayüzüyle geliyor. Android 11 temelinde çalışan bu arayüzle birlikte Android’in tüm özellikleri korunurken, kullanıcı arayüzü dilediğiniz üzere değişebiliyor. Epeyce kullanışlı bir arayüz.

Apps Lock, yani Uygulama Kilidi işinize ziyadesiyle yarayacak bir özellik. Ayarlar > Saklılık yolunu izleyerek Uygulama Kilidi’ni açabilir ve telefon ekran kilidiniz açıkken dahi uygulamalara erişim için şifre isteyebilirsiniz.

Ekran Kaydı Saklılık Muhafazası da özel bilgilerinizi koruyan bir özellik. Bilhassa de telefonunu televizyona bağlayan ya da projektöre telefonunu bağlayarak iş arkadaşlarına sunum yapanlar için hayat kurtaran bir özellikten kelam ediyoruz. Bu sayede banner bildirimleri ve iletiler sonlandırılırken, ekrana çıkmaması gereken iletiler da filtreleniyor.

SONUÇ

Sonuç itibariyle tüm bu kullanışlı özelliklere sahip bir telefonun Türkiye’de üretilmiş olması sevindirici bir durum. Reno 5 Lite, 4299 TL tavsiye edilen satış fiyatına sahip. Lakin daha uygun fiyatlara da Reno 5 Lite’ı edinebilmek elbette mümkün.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir