Novavax aşısının koronavirüse karşı %89 oranında tesir sağladığı açıklandı

  • Whatsapp

ABD menşeli ilaç şirketi Novavax geliştirdiği aşının koronavirüse karşı %89.3 oranında tesirli olduğunu açıkladı. Aşının daha bulaşıcı olan koronavirüs varyantı B.1.1.7 üzerinde de yüksek derecede tesirli olduğu belirtiliyor.

Read More

Şirketten yapılan açıklamada aşının 3. ve 4 . faz çalışmalarının İngiltere’de yapıldığı belirtilmekle aşının birinci sefer İngiltere’de tespit edilen ve daha bulaşıcı olduğu öne sürülen koronavirüs varyantı B.1.1.7 üzerinde de yüksek derecede tesirli olduğu sav ediliyor. Buna nazaran Novavax aşısı virüsün evvelki formlarına karşı % 95,6 oranında tesirli olurken B.1.1.7 karşısındaki tesirinin ise %85,6 olduğu öne sürülüyor.

Novavax aşısının Güney Afrika’da tespit edilen virüs varyantına (B.1.351) karşı tesirinin daha düşük olduğu açıklandı. Güney Afrika’da yaklaşık 4.400 kişi üzerinde denenen aşının aktifliğinin %49,4 oranında olduğu açıklanıyor.

60 milyon doz

İngiltere Başbakanı Boris Johson Novavax aşısı testlerinde sonucun olumlu çıkmasından dolayı sevinçli olduğunu açıkladı. İngiliz makamlarının aşıyı inceleyeceklerini ve müsaade verilmesi halinde hükümetin 60 milyon doz aşı sipariş edeceğini belirtti.

Son olarak İngiltere’de yapılan testlere yaşları 18 ile 84 ortasında değişen 15 bin kişi katıldığını, iştirakçilerin %27’sinin 65 yaz ve üzerinde olduğunda olduğunu, Avrupa İlaç Ajansı’nın Novavax tarafından geliştirilen aşıyı ön değerlendirmeye aldığını ekleyelim.

Kaynakça https://www.bbc.com/news/uk-55850352 https://www.aa.com.tr/tr/dunya/avrupa-ilac-ajansi-novavax-asisini-on-degerlendirmeye-aldi/2133050

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir