İtalya, Stellantis’in batarya fabrikası için 1 milyar euro yatırıma hazır

  • Whatsapp

Otomotiv dünyasında elektriklenme sürecinin sürat kazanması, üreticiler için yeni yatırımları da beraberinde getiriyor. Bu kapsamda firmalar son periyotta bilhassa batarya tesislerine ehemmiyet vermeye başladı.

Read More

PSA ve Fiat Chrysler iştirakinden doğan ve bu yılın başında resmiyet kazanan Stellantis de Avrupa’da ve Kuzey Amerika’da yeni batarya fabrikaları kurma arayışında. Avrupa’daki lokasyon için şu sıralar İtalya’nın ismi geçiyor. Çünkü gelen bilgilere nazaran hükümet, batarya tesisinin kendi hudutları içerisine yapılması için yatırım yapmaya hazır.

İlginizi Çekebilir 2022 Volkswagen T7 Multivan, yeni tasarım ve hibrit sistemle geldi

Reuters’ın projeye yakın kaynaklara dayandırdığı habere nazaran İtalya, Stellantis ile birlikte batarya fabrikası kurmak için 1 milyar euro yatırım yapmaya hazır. Hatta hükümetin nisan ayında AB’ye gönderdiği bir plana nazaran şimdiden 600 milyon euro kamu fonu ayrıldığı söz ediliyor. Fakat İtalya’nın planları bununla da hudutlu değil. Kaynaklar, İtalya’nın Stellantis’in büyük bir payına sahip olduğu bir kamu-özel iştiraki kurmayı planladığını da belirtmiş.

Ayrıyeten Bkz. “2022 Volkswagen T7 Multivan, yeni tasarım ve hibrit sistemle geldi”

Gelen bilgiye nazaran Stellantis’in üst seviye yöneticileri ve İtalya Ekolojik Dönüşüm Bakanı son aylarda beş farklı toplantı yaptı. Bu toplantıda PSA’nın kurduğu Automotive Cells Company (ACC) isimli batarya şirketinin de bulunduğu tabir ediliyor.

Stellantis dünyanın dördüncü büyük otomotiv üreticisi pozisyonunda, haliyle yatırım konusunda peşinde olan ülkelerin sayısı da oldukça fazla. O denli ki bakanlıktaki kaynaklar yatırım mevzusuyla ilgili Reuters’a “Çok fazla rekabet var. Bu yüzden çok emniyetli bir grup ve güçlü bir strateji sunmak zorundayız” açıklamasında bulunmuş. Stellantis’in halihazırda Almanya ve Fransa’da birer batarya fabrikası bulunuyor ve İspanya üzere öteki AB ülkeleri de üreticinin peşinde.

https://www.reuters.com/business/italy-aims-generate-over-1-bln-euro-investments-gigafactory-sources-say-2021-06-10/

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir