Teknoloji

Haftalık Dizi Önerisi 11: Fawlty Towers

2000’li yıllarda ve öncesinde İngiliz güldürüsü denilen çeşit her ne kadar popülerse günümüzde de o kadar unutulmuş bir tıp. Bunun sebebi elbette her cinste olduğu üzere güldürünün de değişmesi ve tanınan üretimlerin daha farklı güldürü şekilleri sunması. Fakat her ne olursa olsun İngiliz güldürüsü dediğimiz çeşitte bilhassa Monty Python grubunun şu anda izlediğimiz sevdiğimiz ya da vaktinde izlediğimiz sevdiğimiz birçok üretimde emeği var. Bugün önereceğim üretimde Monty Python grubundan şahsi olarak en sevdiğim üyenin yaratıcılığını yaptığı bir dizi.

Bu hafta sizlere önereceğimiz dizi Monty Python’ın üyelerinden John Cleese’in ve eşi Connie Booth tarafından yaratılan Fawlty Towers. 1975 yılında yayınlanan ve 1979 yılında sonlanan Fawlty Towers’ın oyuncu takımında ise John Cleese, Prunella Scales, Andrew Sachs ve Connie Booth bulunuyor.

Dizinin yayınlandığı yıla tekrar dikkat çekmek istiyorum. Sizin de fark edebileceğiniz üzere çok eski bir dizi. Bu yüzden herkesin beğenebileceğiniz bir imal olduğunu ne yazık ki söyleyemem. Periyot göndermesi olan çok fazla latife var ve bunların birden fazla anlaşılmıyor. Lakin her şeye karşın hâlâ çok güldüren latifeler mevcut. Mizahın gelişimini ve günümüzdeki birçok üretimin nerelerden esinlendiğini anlayabiliyorsunuz.  Bu yüzden şayet güldürü tipini yalnızca eğlenmek için izlemiyor ayrıyeten tarihi açıdan gelişimini de görmek istiyorsanız çok hoş bir dizi.

Dizinin konusuna gelecek olursak Basil Fawlty ve Sybil Fawlty çiftinin sahibi olduğu otelin günlük olaylarını anlatıyor. Lisan latifesi yapılabilecek İspanyol bir çalışan da mevcut. Kısaca İngiliz mizahının saf hali diyebiliriz. John Cleese’in aslında bu bahiste ne kadar usta bir isim olduğunu söylemeye gerek yok. Neredeyse 50 yıl olmasına karşın hâlâ kahkaha attıran birçok latife mevcut.

Genel olarak toparlarsam bu diziyi dediğim üzere herkese öneremem. Sadece İngiliz mizahına aşina olan ya da güldürü tipini nitekim seven izleyicilere öneriyorum

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu