Güç eşitsizliği global çapta büyümekte

  • Whatsapp

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi (SDG) Güç İlerleme Raporu‘na  nazaran son 10 yılda global nüfusun büyük bir kısmının elektriğe ulaşımı giderek artmakta. Fakat Sahra Altı Afrika‘da elektriği olmayan insan sayısının arttığı da raporda dikkat çeken noktalardan birisi. Burada eksiliği çeken ülkelerdeki süreçler artırılmadıkça dünya 2030 yılına kadar uygun fiyatlı, muteber, sürdürülebilir ve çağdaş güce üniversal ölçüde erişim sağlama konusunda yetersiz kalacaktır. 

Read More

Rapor Milletlerarası Güç Ajansı (IEA), Memleketler arası Yenilenebilir Güç Ajansı (IRENA), BM Ekonomik ve Toplumsal İşler Departmanı (UN DESA), Dünya Bankası ve Dünya Sıhhat Örgütü (WHO) tarafından ortak bir biçimde yayınlandı. 

İlginizi Çekebilir Yeni elektronik mikrosistem ilerleyen günlerde çığır açabilir

Rapora nazaran Sürdürülebilir Kalkınma Amacı’nın (SDG) çeşitli istikametlerinde 2010’dan bu yana kıymetli ilerlemeler kaydedildi fakat ilerleme bölgeler ortasındaki eşitsizliği daha da derinleştirmiş görünüyor. Son 10 yılda global olarak 1 milyondan fazla insan elektriğe erişim kazanırken, çoğunluğunun Afrika’da bulunduğu 30 milyondan fazla insan da temel elektrik muhtaçlığını karşılayamaz hale geldi. Nijerya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Etiyopya en büyük elektrik eksikliğine sahip birinci üç ülke oldular. 

Ayrıyeten Bkz. “Electronic Arts siber hücuma uğradı: Oyunların kaynak kodlarının da olduğu 780 GB’lık bilgi çalındı”

Rapor yenilenebilir enerjiyi değerli ölçüde artırarak bu ülkelerdeki güç azlığını gidermeyi hedefliyor. Yenilenebilir güç son on yılda gibisi görülmemiş bir büyüme kaydederken, global güç tüketimi paralel olarak büyüdüğü için, toplam sonuncu güç tüketimindeki hisse neredeyse sabit kaldı. Raporun sunduğu gaye hem güç eşitsizliğini azaltmak hem de yenilenebilir enerjiyi trend haline getirmek.

Rapor yayıncılarından Memleketler arası Güç Ajansı (IEA) Yöneticisi Fatih Birol 2050 yılına kadar sıfır emisyon elde etmek için global bir çerçevede bir yol izlenirse, 2030 yılına kadar temel sürdürülebilir güç maksadına bir uğrak üzere ulaşılabileceği söyledi. Ayrıyeten gelişmekte olan ve gelişmemiş ülkelerdeki güce erişimde ilerlemenin devam etmesini sağlamak için yatırımları harekete geçirmek ve büyütmek için bol uğraş harcanması gerektiğini ekledi. 

https://www.renewableenergyworld.com/baseload/inequalities-must-be-addressed-to-provide-universal-access-to-sustainable-energy/

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir