Google, Diğer bir üst seviye yapay zeka etikçisini araştırıyor

  • Whatsapp

Google, Etik AI ünitesinin eş lideri olan yapay zeka araştırmacısı Margaret Mitchell’in kurumsal hesabını kilitledi. Mitchell, şirketteki bir öbür kıymetli yapay zeka araştırmacısı Timnit Gebru‘nun tartışmalı ayrılışından sonra arama devini eleştirmişti.

Google’da tartışmalar devam ediyor

Read More

Google’ın Etik Yapay Zeka kümesinin eş lideri ve kümedeki tek siyahi bayan olan Gebru, Google’ın yaptığı aramada kullanılan sistemler de dahil olmak üzere, yapay zekada önyargı risklerini ortaya çıkaran bir araştırma makalesi yüzünden istifaya zorlandığını söyledi. Gebru ayrıyeten bir küme Google çalışanına e-posta göndererek şirketin cinsiyet, ırk ve sistemik önyargı sıkıntılarını eleştirdi.

Gebru’nun ayrılışı, Google çalışanları ortasında öfkeye neden oldu. Yaklaşık 2.700 Google çalışanı, Gebru’yu desteklemek için açık bir mektup imzaladı.

Timnit Gebru’nun işten çıkarılmasından sonra şirketi eleştiren Margaret Mitchell, ayrımcı muameleyi gösteren örnekler bulmak emeliyle bildirilerine bakmak için otomatik komut evrakları kullandığını söyledi.

Bir Google sözcü yaptığı açıklamada: “Güvenlik sistemlerimiz, bir çalışanın kurumsal hesabını, kimlik bilgisi sıkıntıları nedeniyle hesabın tehlikede olduğunu tespit ettiğinde yahut hassas bilgilerin işlenmesini içeren otomatik bir kural tetiklendiğinde otomatik olarak kilitliyor. Bu örnekte, dün sistemlerimiz bir hesabın binlerce belgeyi çaldığını tespit etti ve bunları birden çok harici hesapla paylaştı.” dedi.

Mitchell’in Gebru’nun haklılığı hakkında bilgi toplama gayretleri hesabının kilitlenmesinden ötürü yarıda kaldı. Mitchell, şimdi işten çıkarılmadı fakat hesabı birkaç gündür kilitli durumda.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir