Global iklim krizi bizi yeni kararlar almaya zorluyor

  • Whatsapp

Önde gelen biyoçeşitlilik ve iklim uzmanlarının raporlarına nazaran insanlığın şu an yaşadığı biyoçeşitlilik sorunu ve iklim krizlerini önemli bir halde ele almanın yolu, bu sıkıntıları insanlığın genelini kapsayacak biçimde değerlendirmektir. Rapor, azamî seviyede yaşanabilir bir gezegeni gelecek kuşaklara aktarmanın lakin ve ancak doğaya bakışımızı ekonomik beklentilerden koparmayla mümkün olacağını söylüyor bizlere. Kısacası doğayı müdafaaya ve eski haline getirmeye ve karbon salınımını tetikleyen ekonomik sistemleri ortadan kaldırmaya öncelik vermemiz gerekiyor.

Read More

Ayrıyeten Bkz. “Yasa kabul edildi: Alman istihbaratı WhatsApp yazışmalarını okuyabilecek” İlginizi Çekebilir Kavrulmuş Dünya: Askeri çatışmaların iklim üzerindeki berbat tesirleri

Biyoçeşitlilik ve Ekosistem Üzerine Hükümetler Ortası Bilim-Politika Platformu tarafından hazırlanan rapor yaşadığımız global kriz için net kimi dönüşümlerin zarurî olduğu savunuyor. Burada en temel üç dönüşüm mecburî görülüyor: 

1. 200 yılı aşkın süregelen ekonomik kanıyı çöpe atmalı ve daha tabiat canlısı bir sistem benimsenmeli. Rapora nazaran dünya üzerindeki bu yıkıcılık büsbütün sömürüye ve yıkıma dayalı ekonomik tertipten kaynaklanıyor. Artık sadece GSMH (Gayri Safi Ulusal Hasıla) büyütülmek için değil, daha çok tabiatla ilgili ortak ve etik bir ömrü gözeterek kararlar almak mecburî

2. Karbon ve çeşit tarafından varlıklı ekosistemleri yok etmeyi ve bozmayı bırakmalı ve bunun yerine onları eski haline getirmeye çalışmalıyız. Ormanlar, sulak alanlar, otlaklar vb. habitatların korunması için ekstra siyasetler sürdürülmelidir. Bu manada tahrip olan yerler onarılmalı ve restore edilmeli, yok olan yerlerse canlandırılmaya çalışılmalıdır. 

3. Bu korunması gereken yerler için acil ihtiyaç planları oluşturmak ve harekete geçmek mecburidir. Öte yandan daha yerler kalan ekosistemler hakkında da global çapta bir data ağı oluşturularak, gelecekteki planlara yer hazırlanmalıdır. 

Rapora nazaran fakat bu biçimde önümüzdeki iklim krizini aşabilir ve sonraki kuşaklara yaşanacak bir dünya bırakabiliriz. Şimdiden bu hususların uygulanması imkansız görülüyor olabilir lakin yakın bir gelecekte bunları konuşma fırsatı bile bulamayabiliriz. 

https://cleantechnica.com/2021/06/11/biodiversity-climate-crises-demand-transformative-change/

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir