Gittikçe kilo alan M1A2 Abrams ana muharebe tankı, neredeyse nakledilemez hale geldi

  • Whatsapp

Hizmette kaldığı periyot içinde yapılan modernizasyonlar nedeniyle yükü 70 tonun üzerine çıkan Amerikan ordusunun ana muharebe tankı M1A2 Abrams, nakliye konusunda sonları zorlamaya başladı. Muharebe alanında ziyan görmesi halinde kurtarılmasının da çok güç olacağı tank, Savunma Bakanlığı uzmanlarını endişelendiriyor.

1980’lerin başında hizmete alınan M1 Abrams’ların llk sürümleri, tam yükle birlikte 58 ton gelmekteydi. Tankın o dönemki Rus muadili T-72 ana muharebe tankı ise savaş yüküyle 44.5 ton tartıya ulaşıyordu. Birinci defa muharebe alanına sürülen ve devri için de epey ağır kabul edilen M1 Abrams’ların görece kurtarıcısı ise aracın gaz türbinli motoruydu. 1,500 beygir güç üreten Avco Lycoming AGT-1500 motor, ton başına sağladığı 21.2 beygir güçle tankın çevikliğinde kıymetli rol oynuyordu.

Read More

Amerikan ordusuna en uzun müddet hizmet eden tank olma özeliğini taşıyan Abrams, Savunma Bakanlığı’nın farklı projeleri hayata geçirme çalışmalarına karşın serviste kalmaya devam etti ve görünüşe nazaran 2030’lu yılların sonuna kadar da vazifeye devam edecek. Yıllar içinde gelişen tank savar silahları ve öteki tehditler ise Abrams’ların tıpkı oranda modernizasyonunu zarurî kıldı.

Her modernizasyon süreci, tankı ağırlaştırdı

Tankın aldığı birinci güncelleme, küçük ve güçsüz kalan M68 105-mm topun Alman üretimi M256 120 mm silahla değiştirilmesi oldu. Devam eden süreçte tankın zırhına ağır seyreltilmiş uranyum eklendi. İleriki devirde güç jeneratörleri, ek elektronik sistemler, uzaktan komuta edilen makineli silahlar üzere iyileştirmeler tankın daha da ağırlaşmasına yol açtı.

SEPV3 ismi verilen 3. sürüm modernizasyon sürecinde yapılan iyileştirmeler ise M1A2’yi tam 73.6 ton yüke taşıdı. Güç üretimi ve dağıtımı, müşterek muharebe denetim ağı uyumluluğu, gelecek kuşak zırh, EYP’lere karşı yapılan iyileştirmeler, çalışanın mühimmat stoklarının denetimini sağlayan dijital data irtibat sistemi ve zırhın altına yerleştirilen yedek güç ünitesi, tankın mevcut kurtarma araçları, taktik köprüler yahut ağır yük nakliye araçları ile nakliyesini neredeyse imkânsız kıldı.

Mevcut haliyle tankın elverişliliğini sorgulamaya başlayan ABD savunma Bakanlığı yetkilileri, önümüzdeki süreçte M1A2SEPV3’lerle ilgili bakalım nasıl bir çıkış yolu bulacak.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir