Teknoloji

Fatih sondaj gemisi yeni sondaj bölgesine ulaştı

Türkiye, Karadeniz’deki doğal gaz arama faaliyetlerine sürat kesmeden devam ediyor. 18 Ocak’ta Türkali-1 kuyusundaki sondaj çalışmalarını tamamlayan Fatih sondaj gemisi, yeni sondaj bölgesine ulaştı. Sondaj yapılacak yeni kuyunun ismi Türkali-2 olarak isimlendiriliyor.

Fatih sondaj gemisi, Tuna-1 kuyusundaki sondaj çalışmalarında 405 milyar metreküp doğal gaz keşfetmişti. Türkali-1 ve Türkali-2 kuyuları, doğal gaz keşfedilen Tuna-1 kuyusuna yakın sayılabilecek bir pozisyonda.

Fatih sondaj gemisi, Türkali-1 kuyusunda rezerv arama çalışmalarının yanı sıra üretim potansiyeli ve gaz potansiyeli hakkında bilgi topladı. Fatih’in topladığı bilgiler ışığında kuyu testlerini ve kuyu tamamlama faaliyetlerini Yasal sondaj gemisi yürütüyor. İki gemi faal bir formda kullanılıyor.

Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Dün gece Filyos Limanı’ndan demir alan Fatih sondaj gemimiz Karadeniz’deki yeni durağı Türkali-2 kuyusuna ulaştı. Gemimiz, hazırlıklarının akabinde Sakarya gaz alanındaki çalışmalarına başlayacak. Karadeniz’in Fatih’i çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu