Eski lider Donald Trump’ın savunma bakanından F-35’e yönelik önemli tenkit geldi

  • Whatsapp

Müşterek Taaruz Uçağı F-35, çok uzun süren geliştirilmesine karşın hala daha önemli ölçüde yanlışla uçuyor. Uçağın donanım ve yazılım kanadında 871 adet kusura sahip olduğu belirtilirken, kelam konusu yanlışların giderilme süreci ise neredeyse bir kağnı suratında ilerliyor.

Ana vatanı ABD’de de önemli tenkitler alan F-35’i adeta erden yere vuran bir paylaşım bu kere eski ABD Lideri Donald Trump’ın 6. Savunma Bakanı olan ve makamında kısa müddet kalabilen Christopher C. Miller’dan geldi. Eski bir Özel Kuvvetler subayı olan Miller, F-35’e “… parçası” tabirini yakıştırdı.

Read More

Gayri resmi bir kelamlı brifingde (press gaggle: bir siyasetçinin kelamlı olarak verdiği lakin görüntü kaydının olmadığı açıklama) uçağın beş para etmediğini söyleyen Miller, tıpkı vakitte ABD ve müttefiklerinin filolarında onlarca yıl boyunca ana muharebe uçağı olarak misyon yapacak F-35’i ruhu olmayan, lakin güzel niyetle yaratılmış ve sonunda bir angarya olarak görülen Frankenstein’e benzetti.

Christopher C. Miller’ın F-35 hakkındaki kelamlarının devamı ise şöyle:

İnanın bu işten çok sıkıldım. Bir an evvel bırakıp gitmek istiyorum. Fakat bir istikametim de keşke kalıp, tedarik sürecine dahil olsam ve önümüzde durum bu tuhaf sorun hakkında konuşabilsem diyor. Kelam konusu problem ise malumunuz F-35 konusu.

Dün bir pilot yarbay ya da albayla konuşuyorduk. Dedim ki ‘Ne uçuruyorsun?” O da F-35 uçurduğunu söyledi. Ben de ‘yani bir … modülüyle uçuyorsun’ dedim. Biraz gülüştük, daha sonra ‘Cidden soruyorum, uçak hakkında ne düşünüyorsun?’ diye sordum. Aslında bir F-16’cı olan pilot ise ‘Ben olsam buna bu kadar yatırım yapmazdım. Bu uzun vadede bizim işimize yaramaz. F-35 5. jenerasyon lakin biz 6. nesile yatırım yapmalıyız” karşılığını verdi. Ben de ‘Bir canavar yarattık’ diye ekledim.

F-35’e bu kadar para akıtmak anlamsız

Miller’ın aslında kızgın olduğu husus, ABD içinde 6. kuşak savaş uçağı konusu önemli olarak gündemdeyken ve hatta birinci uçuşun yapıldığı haberleri geçtiğimiz aylarda haber olmuşken F-35’e hala daha onlarca milyar dolar harcanması olarak dikkat çekiyor.

Epeyce kıymetli olan tek bir F-35 için yaklaşık 110 ila 117 milyon dolar ödenmesi gerekiyor. Her bir uçuş saati için ise yaklaşık 44 bin dolarlık bakım maliyeti de işin tuzu biberi niteliğinde.

Bakalım, Biden devrinde F-35’lerle ilgili süreç nasıl işleyecek.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir