Elektrikli Audi e-tron GT, etkileyici tasarımı ve güçlü ‘RS’ versiyonuyla geldi

  • Whatsapp

Uzun bir sızıntı ve resmi ipucu sürecinin akabinde 2021 Audi e-Tron GT nihayet resmi olarak tanıtıldı. Tasarım olarak şimdiye kadarki en etkileyici Audi modelleri ortasında gösterebileceğimiz e-Tron GT, tıpkı kuzeni Taycan üzere dört kapılı coupe gibisi gövdeye sahip.

Read More

Porsche tarafından dizayn edilen J1 performans platformu üzerine inşa edilen 2021 Audi e-Tron GT, bu nedenle altyapısını büyük oranda Taycan ile paylaşıyor. Yeni e-Tron GT, standart ve RS olmak üzere iki farklı versiyonla satışa sunulacak. RS isimli versiyonun Audi’nin şimdiye kadarki en güçlü seri üretim modeli olduğu söyleniyor.

e-Tron GT’nin tüm versiyonlarında iki elektrik motoru bulunuyor. Performansa katkı sunması açısından da 2 ileri vitesli şanzımana yer verilmiş. Audi’nin yeni 800V elektrik mimarisi sayesinde yüksek süratli şarj dayanağına sahip olan model, 86 kWh’lık batarya kapasitesi ile WLTP’ye nazaran tek şarjla 488 kilometre sürüş menzili sunuyor. 

Alman marka tanıtım sırasında e-Tron GT’nin sportif sürüş tecrübesini lüksle bir ortaya getiren karakterine ağırlaştı. Kelam konusu modelin geriye gerçek ziyadesiyle alçalan tavanına karşın art koltuklarda oturan yolculara baş uzaklığı konusunda ıstırap yaratmadığının altı çizildi. “Gran Turismo” tecrübesi vadeden modelin geride 405 litre önde ise 85 litre bagaj hacmine sahip olduğu belirtiliyor.

Sportif dizaynıyla dikkat çeken e-Tron GT’nin hava sürtünme katsayısı 0.24 olarak açıklandı. Ön tamponun kenarlarındaki işlevsel hava kanalları aerodinamiye katkı sağlıyor. Ayrıyeten art spoyler ve hava kanalları üzere faal aerodinamik ögelerin arabanın sürüş menzilini yaklaşık 30 kilometre artırdığı belirtiliyor.

Motor ve performans

Giriş düzeyi Auri e-Tron GT Quattro’da 476 beygir güç ve 630 Nm tork üreten iki elektrik motoru bulunuyor. İsminden da anlaşılacağı üzere ön/arka akslara yerleştirilen motorlar dört tekerlekten çekiş sağlıyor. RS e-tron GT’de ise 598 beygir güç ve 830 Nm tork üzere daha etkileyici kıymetler kelam konusu. Öndeki motorun gücü her iki versiyonda da tıpkı. Gerideki motor ise RS e-tron GT’de daha güçlü.

2021 Audi e-tron GT’de tıpkı Taycan üzere iki vitesli şanzıman kullanılmış. Bunun yanı sıra performansa 2.5 saniyelik dayanak sağlayan ‘over-boost’ işlevi da mevcut. RS e-tron GT bu işlevle birlikte 0-100 km/s hızlanmasını 3.3 saniyede tamamlarken azamî suratı 255 km/s ile sonlandırılmış. Giriş düzeyindeki e-tron GT Quattro’da ise 0-100 km/s mühleti 3.9 saniyeye çıkarken, azamî sürat da 245 km/s’e düşüyor.

Süspansiyon sistemi

Sunum sırasında yeni e-tron GT’nin süspansiyon ve direksiyon sistemlerine de dikkat çekildi. Çift salıncaklı süspansiyon sisteminde alüminyum bileşenlerin kullanımına tartı verilmiş. RS versiyonunda adaptif süspansiyon standart, e-tron GT Quattro’da ise opsiyon olarak sunuluyor. Elektronik amortisörlerle birlikte çalışan üç kademeli adaptif süspansiyon yolun durumuna nazaran aracın yüksekliğini otomatik olarak ayarlıyor.

2021 Audi e-tron GT modellerinde Audi Drive Select sistemi kapsamında dört farklı sürüş modu bulunuyor: konfor, verimlilik, dinamik ve ferdî. Bu sayede arabanın süspansiyonu, amortisörleri, elektrik motorları, şanzımanı ve art aks diferansiyel kilidi üzere tüm dinamikleri seçilen sürüş moduna nazaran otomatik ayarlanabiliyor. Bunun yanı sıra dört tekerlekten yönlendirme sistemi de e-tron GT modellerinde opsiyon olarak sunulan özelliklerden.

Batarya ve şarj

Tüm e-tron GT modellerinde tıpkı lityum iyon batarya paketi kullanılıyor. 86 kWh’lık (93 kWh brüt) batarya paketi 33 hücre modülünden oluşuyor ve her bir modülde 12 pil hücresi bulunuyor. 800V elektrik mimarisi e-tron GT’ye 270 kW süratli şarj özelliği kazandırıyor. Bu sayede yalnızca 22.5 dakikada yüzde 5-80 ortası dolum üzere etkileyici bir kıymet elde edilmiş. Bu da 5 dakika şarjla 100 km’ye kadar menzil kazanımı manasına geliyor.

e-tron Gt modellerinde ön çamurlukların üzerinde olmak üzere sağda ve solda birer şarj girişi bulunuyor. Her iki tarafta da AC şarj özelliği bulunurken, DC süratli şarj takviyesi sırf yolcu tarafındaki girişte mevcut. e-tron GT’de 11 kW AC şarj aygıtı standart olarak sunulurken, opssiyon olarak sunulan 22 kW şarj aygıtı da tercih edilebiliyor.

e-tron GT boyutları:

Uzunluk 4.99 metre
Genişlik 1.96 metre
Yükseklik 1.41 metre
Aks arası 2.90 metre

Fiyat

2021 Audi e-tron GT Quattro’nun Almanya’daki başlangıç fiyatı 99.800 euro olarak açıklandı. RS e-tron GT ise 138.200 euro’dan başlıyor. 

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir