Dünyanın birinci konut tipi hidrojen pili tanıtıldı: İki günlük elektrik gereksinimini karşılıyor

  • Whatsapp

Avustralyalı Lavo şirketi, 40 kW‘a kadar güç depolayabilen dünyanın birinci mesken tipi hidrojen pil sisteminin ticari bir versiyonunu tanıttı. Karşılaştırma açısından, Tesla‘nın en gelişmiş Powerwall 2 pil sistemi yalnızca 14 kW kapasiteye sahip.

Devasa Lavo güç depolama dolabı, hidrojen teknolojisine dayanıyor ve 1680 x 1240 x 400 mm ölçülerine sahip. 324 kg tartısında olan bu devasa güç kaynağı, mevcut lityum iyon pillerin dezavantajlarını da ortadan kaldırıyor. Üreticiye nazaran, hidrojen pil meskende iki gün boyunca kesintisiz güç kaynağı olarak kullanılabilmekte.

Aygıtı satın aldıktan ve kurulumdan sonra 30 yıl boyunca elektrik sıkıntılarını unutabileceğiniz sav ediliyor ki bu lityum iyon pillerin iki katı demek. Aygıtın, hibrit bir güneş invertörüne ve su şebekesine bağlanarak çalıştığını da belirtelim.

Tehlike yaratabileceği de konuşuluyor

Görünür avantajlarına karşın, teknolojinin hala birtakım dezavantajları mevcut. Teknolojinin zayıf noktası, aygıtın çalışmasında rol oynayan çıkış gücü 5 kWh olan bir tampon lityum iyon pil gösteriliyor. Buna ek olarak, kabinin fiyatı 26.900 dolar olacak ve bu da Powerwall 2’den değerli ölçüde daha kıymetli demek.

Lavo, maliyetin milletlerarası bir genişlemeyle 2022‘ye kadar 22.800 dolara düşmesini bekliyor. Lakin aygıt birtakım soruları da beraberinde getiriyor. Üretici teknolojinin büsbütün zararsız olduğunu sav etse de, bu cins aygıtlar hidrojen patlayıcı olarak kabul edilmekte.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir