Çin’in kendi imkânlarıyla geliştirdiği Fuqing No. 5 isimli reaktör, ticari faaliyetlere başladı

  • Whatsapp

2060 yılında karbon nötr olacağını duyuran ve bu manada kullanılan güç tahlillerinde dışa olan bağımlılığı düşürmek isteyen Çin’in ulusal imkânlarıyla geliştirdiği nükleer reaktör geçtiğimiz aylarda elektrik şebekesine bağlayarak faaliyete sokulmuştu.

Çinli yetkililerin “Hualong Bir” ismini verdiği ve aslında üçüncü kuşak basınçlı su reaktörü teknolojisini kullanan Fuqing No. 5 isimli reaktör, ticari faaliyetlere başladı. Çin Ulusal Nükleer Ajansı tarafından yapılan açıklamaya nazaran reaktör, 20 Ocak 2021 tarihinde şebekeye güç sağlamaya başladı.

Read More

Çin’in güneydoğu eyaleti Fujin’da 2015 yılında inşasına başlanan proje, 5 yılı geride bırakmasının akabinde faaliyete geçti. Çinli yetkililer, birebir bölge içinde ikinci Hualong Bir reaktörüne ilişkin inşaatın devam ettiğini ve tesisin önümüzdeki yıl hazır olacağını söz etti. 60 yıllık ömre sahip olacak formda tasarlanan Hualong Bir reaktörlerinin her birinin 1.161 milyon kilowatt şurası güce sahip olacağı belirtiliyor.

Çin Ulusal Nükleer Ajansı gelinen kademe sonrası yaptığı açıklamada, “İçinde bulunduğumuz süreç, Çin’in ABD, Fransa, Rusya ve başkalarının akabinde üçüncü kuşak nükleer güç teknolojisinde dışa bağımlılıktan kurtulduğunun bir göstergesidir.” sözlerine yer verildi.

Halihazırda 13 adet nükleer santral inşasının devam ettiği ve bu manada dünyada birinci sırada olan Çin’in nükleer güce karşı ilgisi, ülke içinde protestolara karşın devam edecekmiş üzere duruyor. Çin, aktif durumdaki 47 nükleer santral ile dünyada 3. sırada yer almakta.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir