Canlı hücreler içeren ve kemik dokusunun geliştirilmesinde kullanılabilecek jel geliştirildi

  • Whatsapp

Günümüzde rutinde bir kişi kaza, travma yahut rastgele bir hastalık sonrası kemiğinin rastgele bir kısmını kaybederse; otogreft olarak isimlendirilen ve hastanın kendi bedeninin rastgele bir bölgesinden alınan greftler ilgili bölgeye transplante ( nakil ) edilebiliyor. Artık ise bilim insanları gelecekte hasarlı bölgeye direkt olarak uygulanabilecek jel geliştirdi.

Avustralya’da bulunn University of New South Wales-Sydney kurumu araştırmacıları içerisinde kalsiyum fosfat ve canlı kemik hücreleri ihtiva eden ”biyo-mürekkep” üretti ve jelin hücre süspansiyonlarında çok istikametli biyo-baskı ( COBICS ) ismi verilen metotla direkt olarak eksik olan kemik bölgesine 3 boyutlu olarak basılabileceği öne sürülüyor.

3 boyutlu yazıcı

Eksik bölgeye eklenen biyojel katılaşıyor ve jelin bünyesinde bulunan hücrelerin çoğalarak ve bölünerek eksik kemik dokusunun yerini alması planlanıyor.

Araştırma şu an için çok erken safhalarda olmasına karşın yeni husus geliştirilebilir ve iyileştirilebilirse gelecekte ameliyathane şartlarında kullanılabilir ve çeşitli gayelerde yarar sağlayabilir.

Bilim insanları yeni maddeyi hayvan testlerinde denemek üzere çalışmalarını sürdürüyor. Yeni araştırma Advanced Functional Materials isimli mecmuada yayımlandı.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir