Teknoloji

Böcek ilaçları arıların uyku davranışlarını değiştirebilir

Dünyada pestisitlerin ( Pestisit, ziyanlı organizmaları engellemek, denetim altına almak ya da ziyanlarını azaltmak için kullanılan husus ya da hususlardan oluşan karışımlardır. ) kullanımının artması ve uygulamalar sebebiyle arı popülasyonu da azalıyor ve bu durum bilim insanları başta olmak üzere çeşitli etrafları endişelendiriyor, arı sayısının azalması birçok potansiyel tehlikeyi de gün yüzüne çıkartıyor.

Artık ise bilim insanları yaygın olarak kullanılan birtakım pestisitlerin arıların uyku döngülerini ve bu durumu takriben günlük davranışlarını değiştirdirdiğini keşfetti.

Arılar birçok bitki cinsinin tozlaşmasında epeyce değerli bir rol oynuyor ve bugün tarım da dahil olmak birçok besinin üretilmesinde kritik değere sahip durumda bulunuyor. Neonikotinoidler olarak isimlendirilen ve Avrupa Birliği tarafından 2016 yılında kullanımı yasaklanan pestisitler dünya genelinde hala yaygın bir biçimde kullanılıyor.

Neonikotinoid

University of Bristol kurumu araştırmacıları neonikotinoidlerin arılar üzerindeki tesirlerine odaklandı ve yaban arılarını mercek altına alan araştırmacılar yaban arılarını kâfi seviyede neonikotinoid içeren pestisite maruz bıraktı. Yapılan müşahedeler sonucunda yaban arılarının doğal uyku döngülerinin büyük oranda bozulduğu görüldü.

Pestisitlerden etkilenen yaban arılarının gece daha etkin olduğu ve gün içerisinde uyudukları tespit edildi. Bu davranışların arıların hafızasını etkilediği ve yiyecek arama davranışlarının değişmesine sebep olduğu gözlendi.

Araştırmacılar kelam edilen pestisitleri meyve sineklerinde denedi ve meyve sineklerinde de misal tesirler gözlendi.

Yeni araştırmanın arıları içeren kısmı iScience, meyve sineklerini içeren kısmı ise Scientific Reports isimli mecmuada yayımlandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu