Bir F-35 pilotu, uçakla ilgili tenkitlerini sıraladı

  • Whatsapp

Birçok otorite tarafından dünyanın en gelişmiş uçağı olarak kabul edilen “Panter” lakaplı F-35 Müşterek Taaruz Uçağı, birebir vakitte günümüzün en değerli ve çok eleştirilen savunma sanayi projeleri ortasında gösteriliyor. Donanım ve yazılım tarafında 871 adet kusurla uçan F-35, geçtiğimiz günlerde Eski ABD Savunma Bakanı Christopher C. Miller tarafından eleştirilmişti. Uçağın dizaynıyla ilgili bir tenkit de bu kere kokpitin içinden geldi.

Hush-Kit isimli havacılık mecmuasına konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir F-35 pilotu, uçağın kokpit ve arayüz sistemi hakkında konuştu. Birinci etapta F-35’in kokpit dizaynının olumlu taraflarına değinen pilot, kokpitin dokunmatik ekranlarla kaplı olduğunu, bu sayede pilota inanılmaz düzeyde bilgi akışı sağlandığını ve buna da birkaç parmak kaydırma hareketiyle ulaşılabildiğini söz etti.

Read More

Lakin pilotun önündeki karmaşıklığı ortadan kaldırmak ve birebir anda farklı cins bilgiye ulaşabilecek biçimde tasarlanan dokunmatik ekranlar, röportajı veren pilota nazaran önemli bir eksiklik barındırıyor. Dokunmatik geribildirimden uzak olan bu ekranlar, pilotların alışkın olduğu ve bir tuşun verdiği basma ya da bir düğmenin çevrilme hissiyatını veremiyor. Birebir pilot, dokunmatik ekrana bastığında %20’ye yakın bir oranda rastgele bir geri bildirim alamamaktan şikayetçi olduğunu söylemekte. Kimi anlarda ekrana dokunduğunda hiçbir şey olmadığını söyleyen pilotun bu kelamları, varsayım edileceği üzere bir savaş pilotu için bu haliyle zorlayıcı bir durum.

Pilotun bu husustaki açıklamaları ise şöyle:

Şu sıralar, ekranın yanlış bir yerine dokunma oranım %20’ler düzeyinde. Bu durum çoğunlukla türbülans yahut G altında parmaklarımı rahat hareket ettirememekten dolayı ortaya çıkıyor. En büyük eksikliklerden birinin de bir şeyler yazarken elinizi bir yerlere dayayamamak olduğunu söyleyebilirim. Düşünün, cep telefonunda başparmaklarınızla mı bir şeyler yazmak daha kolay yoksa kocaman bir tablet ekranına yalnızca işaret parmağınızla harf tuşlamak mı? Yaşadığım tam da bu.

Pilotun şikâyet ettiği bir başka konu ise 400 bin dolar kıymetindeki “sihirli” kask. Baş üzeri göstergesi (HUD) ve sensör bilgilerinin yerini alan kask, ne yazık ki fonksiyonunu tam olarak yerine getiremiyor. Hud’da gösterilen dataları küçülterek pilota yansıtan kask ekranı, kelam konusu bilgilerin açık ve net olarak görülmesini engelliyor.

F-35 pilotuna nazaran sesli komut dayanağına de sahip F-35’in bu özelliği, tekrar pek kullanılmıyor. Özelliği, G altında kullanmanın pek mümkün olmadığını tabir eden pilot, bunu kullanan birine de rastlamadığını lisana getirmiş.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir