Arazi canavarı yenilendi: İşte yeni Ford F-150 Raptor

  • Whatsapp

ABD’de epeyce tanınan ve ikonik bir model haline gelen Ford F-150 Raptor yenilendi. Üçüncü kuşak olarak karşımıza çıkan 2021 F-150 Raptor‘un hem teknolojileri hem de offroad yeteneği güzelleştirildi.

Read More

2021 Ford F-150 Raptor’un kaputu altında güncellenmiş haliyle çift turbo 3.5 litre EcoBoost V6 ünite bulunuyor. Kelam konusu motor 10 ileri otomatik şanzımanla kombine edilmiş. Şirket motorun güç ve tork kıymetlerini açıklamadı ancak evvelki nesle nazaran (450 bg – 690 Nm) pek değişiklik olmadığını onayladı. Öte yandan tüm 2021 F-150 Raptor modellerinde elektronik art diferansiyel kilidi standart, Torsen hudutlu kaydırmalı ön diferansiyel ise seçenekler ortasında sunuluyor.

Yenilenen EcooBoost V6 üniteyle ilgili verilen bir öbür bilgi de son teknoloji turboşarjlara, 10,5:1 sıkıştırma oranına ve soğutma sistemi içerisinde yeni yüksek güçlü pervanelere sahip olduğu. Bunun yanında dahili bir ‘X pipe’ ile yenilenen faal egzoz sistemi de V6 motorun bilhassa Sport ve Baja modlarında daha homurtulu çalışması sağlanmış. Ayrıyeten yeni Raptor’daki 136 litrelik yakıt tankının da 800 kilometrenin üzerinde sürüş menziline imkan verdiği belirtiliyor.

Ford ayrıyeten daha güçlü bir F-150 Raptor’u da resmen onayladı. Önümüzdeki yıl tanıtılması planlanan model Raptor R olarak isimlendirilecek ve V8 üniteden güç alacak. Ford’un 702 beygirlik RAM 1500 TRX’e karşılığı olarak nitelendirilen araçta Mustang Shelby GT500’deki 760 beygirlik V8’i görmemiz mümkün. Bununla ilgili ayrıntılar ilerleyen süreçte muhakkak olacak.

Yeni F-150 Raptor’da offroad aktivitelerini daha keyifli hale getiren birçok yeni teknoloji mevcut. Slippery, Tow/Haul, Sport, Olağan, Offroad, Baja ve Rock Crawl isimli sürüş modlarına sahip yeni Terrain Management System bunlardan bir tanesi. Aracın direksiyon hissiyatı, transfer kutusunun davranışı, istikrar denetimi, egzoz sistemi, faal süspansiyon sistemi ve vites geçişleri bu farklı modlara ahenk sağlayacak halde otomatik olarak ayarlanabiliyor.

Yeni arazi canavarının en kıymetli özelliklerinden biri de güçlü arazi kaidelerinde şoförün işini kolaylaştırmak için tasarlanan ‘1-Pedal Drive‘ sistemi. Kelam konusu sistem etkin olduğunda gaz ve fren işlevlerini sadece gaz pedalında birleştiriyor. Şoförün araca gaz vermek için pedala basması, fren için de ayağını pedaldan çekmesi kâfi oluyor. Bunun yanı sıra arazi sürüşüne özel sürat sabitleme sistemi olarak isimlendirebileceğimiz Trail Mode ve 360 derece kamera sistemi de özellikler ortasında.

Yeni F-150 Raptor, üretim hayatında birinci sefer fabrika çıkışlı olarak 35 yahut 37 inç lastiklerle tercih edilebiliyor. 37 inç lastiklerle birlikte aracın yerden yüksekliği 33 cm olmakla birlikte yaklaşma açısı 33.1 derece, uzaklaşma açısı 24.9 derece ve karın açısı da 24.4 derece olarak karşımıza çıkıyor. 35 inç lastikler kelam konusu olduğunda ise yerden yükseklik 30 cm, bahsi geçen açılar ise sırasıyla 31, 23.9 ve 22.7 derece oluyor. Öte yandan küçük lastikler F-150 Raptor’a daha düzgün bir süspansiyon aralığı sağlıyor: önde 35, geride ise 38 cm.

Araçla ilgili en büyük yeniliklerden biri de derinin altında. Yeni F-150 Raptor, kilit noktaları daha da güçlendirilen yüksek dirençli çelik bir şasi üzerine oturtulmuş. Art tarafta da Raptor özelinde geliştirilen 5 noktadan ilişkili ve helezon yaylı süspansiyon sistemine yer verilmiş. Bu sayede en güçlü arazi şartlarında bile aracın yere daha denetimli ve güçlü basması sağlanmış.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir