Teknoloji

Araştırmalara nazaran antrenman tek başına kronik inflamasyonu önleyebilir

İnsan bedeninde ve meydana gelen inflamasyon, çeşitli patofizyolojik düzeneklerle meydana gelmekle birlikte bilim insanları inflamasyon düzenekleri üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. Antrenmanın genel sıhhat üzerindeki tesiri ve faydaları bilinmesine rağmen bilim insanları idmanın enflamasyon üzerindeki tesirini incelemek gayesiyle laboratuvar ortamında çalışmalarda bulundu.

Duke University kurumu araştırmacıları geliştirdikleri kas dokusunu pro inflamatauar ( inflamasyon neden olan ) interferon gama ile muamele etti ve laboratuvar ortamında ilgili kas dokusu 7 günlük süreç boyunca pro inflamatuar unsura maruz bırakıldı.

İnflamasyon yahut enflmasyon

Uzun müddet boyunca pro inflamatuar hususa maruz bırakılan kas dokusunda kronik inflamasyon oluşturuldu ve inflamasyonu takriben dokunun küçüldüğü ve kas dokusunun güç kaybettiği gözlendi.

Araştırmacılar daha sonra antrenmanın tesirlerini taklit etmek maksadıyla kas dokusuna elektrotlar yardımıyla çeşitli ihtarlar gönderdi ve yapılan müşahedeler sonucunda kas dokusundaki kronik inflamasyonun olumsuz tesirlerinin çabucak hemen tamamının kaybolduğu gözlendi. Yapılan ileri tektikler sonucunda ise idman simülasyonunun kas hücrelerindeki birtakım moleküler yolakları bloke ettiği tespit edildi.

Yeni araştırma Science Advances isimli mecmuada yayımlandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu