Apple ve Kia bu ay elektrikli araba üretim mutabakatı imzalayabilir

  • Whatsapp

Reuters’in haberine nazaran Apple ve Kia, 17 Şubat’ta elektrikli araba üretimi konusunda bir muahede imzalayabilir. Haber ajansı bu bilgiler için Kore basınını kaynak olarak gösteriyor.

Read More

İki şirket ortasında imzalanacak dev mutabakatın mali ayrıntılarıyla ilgili kimi ayrıntılar da ortaya çıktı. Apple’ın üretim paydaşlığı konusunda Kia’ya 3.6 milyar dolar yatırım yapacağı belirtiliyor.

Yılda 100 bin araç üretilmesi hedefleniyor

Mukavele koşullarına nazaran Kia 2024’ten itibaren ABD’deki bir fabrikasında Apple için yılda en az 100 bin adet elektrikli araba üretecek. Daha sonra bu kapasite 400 bine çıkarılacak.

Söylentilerin basına yansımasının akabinde Kia payları %14.5 bedel kazandı. Lakin her iki şirketin yetkililerinin de iş birliği konusunda şimdi resmi bir açıklama yapmadığını hatırlatalım.

Apple elektrikli araba üretimi için birinci etapta Hyundai ile görüşüyordu. Lakin daha sonra Apple Car’ın Hyundai’nin bir yan kuruluşu olan Kia‘nın fabrikasında üretileceği bildirildi.

Kaynakça https://www.reuters.com/article/us-auto-tech-apple-kia/south-korea-carmaker-kias-shares-jump-14-5-on-apple-ev-tie-up-report-idUSKBN2A30HS https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-02-03/apple-to-invest-3-6-billion-in-kia-to-make-evs-donga-says https://www.donga.com/news/Economy/article/all/20210203/105250893/3

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir