Apple tarafından hazırlanan ‘Vakıf’ uyarlamasının yayın tarihi netleşiyor

  • Whatsapp

Isaac Asimov‘un klasik bilim kurgu serisi Vakıf (Foundation) çok yakında birinci dizi uyarlamasına kavuşuyor. Apple tarafından hazırlanan dizinin merakla beklenen yayın tarihi de yavaş yavaş netleşme başladı. Dizinin yapımcıları David S. Goyer ve Michael Malone, Vakıf’ın birinci döneminin 2021’in Sonbahar’ında ekranlara geleceğini duyurdu.

Read More

Vakıf dizisinin çekimlerinin değerli bir kısmı Malta’da yapılmıştı. Burada Malta’nın LovinMalta isimli haber sitesine açıklamalar yapan Goyer ve Malone, Vakıf dizisinin birinci dönemin toplam 10 kısımdan oluşacağını ve bu yıl Sonbahar’da seyircilerle buluşacağını söyledi.

8 dönemlik plan yapıldı

Goyer ve Malone ayrıyeten Vakıf serisinin Apple TV+ platformundaki geleceğiyle ilgili de birtakım açıklamalar yaptı. Yapımcıların tabirlerine nazaran Vakıf uyarlaması için şu anda tam sekiz dönemlik uzun bir plan yapılmış. Vakıf serisinin 2-3 saatlik sinemalar yerine bu biçimde 8 dönem ve 80 saat biçiminde ekranlara uyarlanmasının çok daha mantıklı olacağı düşünülüyor.

Apple şu anda sırf dizinin birinci dönemi için resmi onay vermiş durumda. Yapımcıların gelecek dönemler için planlar yapıyor olması güzel lakin bu planların gerçeğe dönüşmesi için öncelikle Apple’dan resmi onay gelmesi gerekiyor. Sonbahar’da yayınlanacak olan birinci dönemin izlenme sayıları Apple’ın bu bahisteki kararında tesirli olacaktır.

Vakıf dizisinin başrolünde son yılların yükselen aktörü Jared Harris yer alıyor. Chernobyl dizisinden de tanıdığımız Harris’i, Vakıf dizisinde serinin başkarakteri olarak nitelendirebileceğimiz Hari Seldon rolünde izleyeceğiz. Jared Harris haricinde ayrıyeten bir başka ünlü isim olan Lee Pace de Galaksi İmparatoru Brother Day rolüyle dizinin takımında yer alıyor.

Dizinin çekimleri 2019’un sonlarında başlamıştı. Yayınlanan birinci fragmanı aşağıdan izleyebilirsiniz

Bilim kurgunun atası

Asimov’un toplam yedi kitaptan oluşan Vakıf serisi son derece karmaşık bir öyküye sahip. Galaktik bir imparatorluğun çöküşünü mevzu alan seride; başkahramanımız Hari Seldon, galaksinin dört bir köşesine yayılmış insanları bir ortada tutan dev imparatorluğun çökmek üzere olduğunu fark etmesinin akabinde insanlığın bilgisini ve tarihini yok olmaktan kurtarmak için güçlü bir seyahate atılıyor. Matematiksel datalar kullanarak geleceği görme yeteneğine sahip bir psikotarihçi olan Seldon, on binlerce yıl süren planıyla insanlık kültürünü imparatorluğun çöküşüyle ortaya çıkan kaosta muhafazaya ve genişletmeye çalışıyor.

Bilim kurgu edebiyatının en kıymetli birkaç yapıtından birisi olarak gösterilen Asimov’un Vakıf serisi, başta Star Wars olmak üzere günümüzün tanınan birçok bilim kurgu ve sinema dizisine de ilham kaynağı olmuştu.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir