Apple, elektrikli araç projesi için çok kıymetli bir ismi saflarına kattı

  • Whatsapp

Elektrikli ve otonom araç sistemlerinin sanayideki hissesi yükseldikçe teknoloji devlerinin otomotiv dünyasına ilgisi de artıyor. Bu kapsamda Huawei ve Xiaomi üzere şirketlerin kendi elektrikli araç sistemlerini ve hatta arabalarını geliştireceklerini öğrendik.

Read More

İlginizi Çekebilir İtalya, Stellantis’in batarya fabrikası için 1 milyar euro yatırıma hazır

ABD’li teknoloji devi Apple‘ın durumuysa biraz farklı. Şirket, Project Titan olarak isimlendirilen elektrikli ve otonom araç projesini epey bâtın yürütüyor. Bizler de bu projeyle ilgili gelişmeleri ya da söylentileri ismi açıklanmayan kaynaklardan öğreniyoruz. Örneğin geçtiğimiz aylarda Apple’ın elektrikli arabasının üretimi için çeşitli otomotiv devleriyle görüştüğü ancak mutabakat sağlanamadığı belirtilmişti.

Öte yandan Apple’ın projeyi geliştirmek ismine kıymetli bir adım daha attığı ortaya çıktı. Bloomberg’e nazaran teknoloji devi Ulrich Kranz‘ı projede misyon almak üzere saflarına kattı. Projenin kilit isimlerinden biri olacak Kranz, BMW’nin i3 ve i8 programlarını yöneten kişi olarak öne çıkıyor.

Tecrübeli isim tıpkı vakitte Canoo isimli elektrikli araç şirketinin kurucu ortağı ve CEO’suydu. Apple Kranz’ı saflarına kattıklarını onayladı ama vazife tarifi hakkında açıklama yapmadı. Öte yandan Kranz’ın Project Titan’ın günlük operasyonlarını yürüten eski Tesla yöneticisi Doug Field idaresinde teknoloji devinin araba projesinde çalışacağı aşikar.

Apple’ın elektrikli araç projesi 2014 yılında başladı ve geçen yıllar boyunca projeyle ilgili iptal edildiği de dahil olmak üzere birçok söylenti çıktı. Fakat görünen o ki ABD’li şirket bahisle ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Uzmanlara nazaran Apple’ın geliştirdiği elektrikli aracı 2024-2025 üzere görmemiz mümkün.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-06-10/apple-hires-former-bmw-executive-for-its-rebooted-car-project

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir