Teknoloji

ABD ordusu, yeni jenerasyon bir tüfek sabitleme sistemi üzerinde çalışıyor

Amerikan ordusu, görüntü oyunlarından gördüğümüz bir özelliği yakında gerçek dünya ortamına getirmeye hazırlanıyor. Lisanımıza nişan alma yardımcısı olarak çevirebileceğimiz aim assist özelliğini yeni kuşak piyade tüfeklerinde kullanmaya hazırlanan kurumun, bunun için bir tüfek sabitleme sistemi üzerinde çalıştığı belirtildi.

Tüfeği gayeye doğrulttuğumuzda ortaya çıkan doğal kol salınımını en aza indirmeye yarayan sistem, aslında kurumun bir mühlet çalışıp rafa kaldırdığı “Demir Adam” kıyafeti projesine ilişkin. Asıl ismi Hafif Taktik Atak İşçi Giysisi (TALOS-Tactical Assault Light Operator Suit) olan ve 2019 yılında geliştirilmekten vazgeçilen proje için kullanılması planlanan Nişan Alma İyileştiricisi (ACE- Aim Control Enhancer) isimli ekipman, bir tıp süspansiyon vazifesi gören bir aygıt.

Maksada doğrultulan tüfeğin doğal salınımı denetim eden ve kullanıcının kol hareketlerine ahenk sağlayan aygıt, namlunun maksat üzerinde en uygun formda kalmasını sağlıyor.

Taktik aparat olarak ray sistemine sahip tüfeklere takılan aygıt bu sayede kullanıcısının çok daha isabetli atışlar yapmasına imkân tanıyor. Ordu envanterine girip girmeyeceği şimdi belirli olmayan ACE sisteminin, piyade tüfeklerine entegre edilmesi halinde askerleri çok daha tesirli kılacağı elbet görünüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu