6,5 milyon doz koronavirüs aşısı Türkiye’ye geldi

  • Whatsapp

Türkiye’de acil kullanım onayı verilen tek koronavirüs aşısı olan Çinli Sinovac firmasının CoronaVac aşılarının ikinci parti sevkiyatı Türkiye’ye geldi. İstanbul’a gelen 6,5 milyon doz aşı, ülke genelindeki aşı merkezlerine dağıtılmaya başlandı.

Read More

[bkzdh=1293479

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, dün yaptığı açıklamada ikinci parti sevkiyatının 10 milyon doz olduğunu ve ikinci parti sevkiyatın birinci kısmı olan 6,5 milyon doz aşının bugün geleceğini söylemişti. İkinci parti sevkiyatın 3,5 milyon dozluk kısmının ne vakit geleceği hakkında açıklama yapılmadı.

Türkiye’de şu anda 1 milyon 265 binin üzerinde şahsa aşı yapıldı. Aşılamanın birinci basamağındaki sıhhat çalışanları ve ikinci basamaktaki yaşlı konutlarında kalan vatandaşlarımız aşılandı. C1, C2 ve C3 etabındaki şahıslara yani 80 ve yaş üstü bireylere aşı yapılıyor. Sonraki kademede ise 75 yaş ve üstü bireylere aşı yapılacak.

Türkiye’ye yurt dışından getirilen her aşıda olduğu üzere bugün ülkemize giren aşının da Sıhhat Bakanlığı’na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu (TİTCK) tarafından en az 14 gün incelenmesi gerekecek. TİTCK, 6,5 milyon ortasından rastgele örnekler alarak çeşitli denetimler gerçekleştirilecek. Aşılar en erken 8 Şubat tarihinde vatandaşa uygulanabilecek.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir