35 milyar dolar pahasındaki yapay rüzgâr adası için Danimarka parlamentosundan onay çıktı

  • Whatsapp

Danimarka tarihinin en büyük projelerinden olması beklenen ve 35 milyar dolara mal olması planlanan yapay rüzgâr adası inşası için ülke parlamentosu yeşil ışık yaktı. Toplumsal Demokrat hükûmet ile sağcı muhalefetin muahede sağladığı projede devlet, %51’lik hissenin sahibi olacak. Projenin %49’luk maliyeti ise özel dal tarafından karşılanacak.

Danimarka kıyılarından 80 km öteye Kuzey Denizi’nin ortasına inşa edilecek yapay adanın 18 futbol alanı büyüklüğünde olması planlanıyor. Projenin birinci fazıyla birlikte 3 milyon meskene elektrik gücü sağlanabileceği ön görülüyor. Kuzey Denizinin kuvvetli fırtınalarından üç taraftan yükselecek deniz duvarlarıyla korunacak adanın açık kalacak tek tarafında ise bir liman bulunacak.

Read More

Proje kapsamında açıklamalar yapan Danimarka İklim Bakanı Dan Jørgensen’e nazaran rüzgâr adası, ülke ve global manada yeşil güce geçiş için kıymetli bir örnek teşkil edecek. Danimarka’nın en büyük inşaat projesi olan ada, birebir vakitte Avrupa’nın rüzgâr gücü potansiyelinin de bir göstergesi niteliğinde olacak.

Yapay rüzgâr adası, Danimarka parlamentosunu oluşturan partilerin güç siyasetleri kapsamında uzlaştığı tek proje değil. Kelam konusu faaliyete ek olarak Bornholm Adası’nda inşa edilecek bir diğer rüzgâr gücü çiftliğiyle birlikte elde edilecek kapasitenin birinci etapta 5GW’a ulaşması bekleniyor. Takip eden süreçte bu kapasitenin 12GW’a kadar çıkabileceği belirtiliyor. Kelam konusu paha, ülkenin mevcut rüzgâr gücü kapasitesinin 7 katı.

Kuzey Denizi’nde inşa edilecek adanın 2033 yılından evvel tamamlanması ise güç görünüyor. Danimarka’nın 2030 yılı itibariyle sera gazı emisyonlarını %70 oranında azaltma gayesi göz önünde bulundurulduğunda, ülkenin bu devasa projeyi süratli bir formda tamamlamak için özel dal yatırımcılarıyla çok daha sıkı alakalar kuracağı söz ediliyor.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir