2022 Volkswagen T7 Multivan, yeni tasarım ve hibrit sistemle geldi

  • Whatsapp

Volkswagen, uzun müddettir hakkında ipuçları paylaştığı yeni kuşak T7 Multivan üzerindeki örtüyü sonunda kaldırdı. Çift tonlu gövde rengine sahip Bulli versiyonunu gördüğümüz 2022 Volkswagen T7 Multivan, PHEV yani şarj edilebilir hibrit teknolojisiyle birlikte geldi.

Read More

Yeni T7 Multivan neler sunuyor?

Yakından tanıdığımız Transporter’ın yolcu taşıma odaklı kardeşi olan T7 Multivan’daki en değerli değişimleren biri bahsettiğimiz hibrit sistem. eHybrid olarak isimlendirilen sistem, 1.4 TSI ünite ve 85 kW (114 hp) elektrik motorunu bir ortaya getiriyor. Bu sayede toplamda 215 beygir güç açığa çıkıyor. Yeni T7 Multivan’daki hibrit sistemin özel olarak 6 ileri DSG ile kombine edildiğini de belirtelim.

2022 Volkswagen T7 Multivan’daki elektrik motoru, tabana yerleştirilen 13 kWh’lık lityum iyon bataryadan güç alıyor. PHEV araçlar bilhassa kent içi kısa uzaklıklarda saf elektrik modunda kullanılabiliyor. Ama Alman marka yeni jenerasyon Multivan’da bu menzille ilgili ayrıntı vermedi.

T7 Multivan, hibrit sistemin yanı sıra elektrik dayanağı bulunmayan motorlar seçeneklerine de sahip. Akaryakıt tarafında 134 beygirlik 1.5 litre TSI ya da 201 beygirlik 2.0 litre TSI karşımıza çıkıyor. Öte yandan 148 beygirlik dizel motor da önümüzdeki yıldan itibaren seçenekler ortasında olacak. Seçenek farketmeksizin tüm saf içten yanmalı motorlar 7 ileri DSG kombinasyonuyla sunuluyor.

Volkswagen Kümesi çatısı altındaki pek çok modelde kullanılan MQB platformuna geçiş yapan 2022 T7 Multivan, tasarımı sayesinde daha kompakt görünmesine karşın selefine kıyasla genel manada biraz daha büyümüş. Ön camın daha yatık olması sayesinde A sütununa MPV modellerde görmeye alışık olduğumuz kelebek camlar eklenmiş. Ön tasarım ise yeni Caddy ile epeyce emsal. Farlar ve logo ortasında uzanan ışık şeritleri dikkat çekiyor.

İlginizi Çekebilir Yenilenen Jaguar E-pace Türkiye’de: İşte fiyatı ve özellikleri

Yenilenen iç yer ve teknolojiler

2022 Volkswagen T7 Multivan’ın iç yerinde da kimi yenilikler mevcut. Bunların en değerlilerinden biri yeni modüler koltuk sistemi. Bu kapsamda üçüncü sıraya basitçe çıkarılıp takılabilen ferdî koltuklar yerleştirilmiş. Alman marka, eskiye nazaran çok daha hafif olduğu belirtilen ikinci ve üçüncü sıra koltukların yolcu yerine kargo taşımak istendiğinde çok kısa bir müddette sökülebildiğini belirtiyor.

Ayrıyeten Bkz. “Bosch 1 milyar avroluk yonga tesisi kuruyor”

Kabininde esneklik sağlayan bir öbür yenilik de geriden ikinci sıra koltuklara kadar uzanan yeni ray sistemi olmuş. Bu noktada Volkswagen’in öne çıkardığı özellik ise üçüncü sıradaki orta koltuğun neredeyse birinci sırayla buluşacak kadar öne kaydırılabiliyor olması. Bu sayede yolcu taşırken birebir vakitte bisiklet ve öbür uzun eşyalar için de fazladan alan elde edilmiş oluyor.

Şirket ayrıyeten yıllardır Multivan’ın özellikleri ortasında yer alan masayı da baştan yarattıklarını söylüyor. Raylı sisteme dahil edilen masa, bu sayede kabinin farklı yerlerinde kullanılabilecek halde hareket ettirilebiliyor. Öte yandan orta sıradaki koltukların 180 derece döndürülerek yüz yüze oturma nizamı sağlanması da artık bu çeşit araçlarda alıştığımız özelliklerden.

İç yeri daha ferah kılan panoramik cam tavanın opsiyon olarak sunulduğu yeni Volkswagen T7 Multivan’ın konsolu da yenilendi. 10.25 inç dijital gösterge ekranının çabucak yanında 10 inçlik multimedya ekranı yer alıyor. Ayrıyeten şoför için head-up display dayanağı de kelam konusu. Vites kolunun kaybolduğu ve geçişlerin konsoldaki düğmeler vasıtasıyla yapıldığı araçta elektronik park freni ve 14 hoparlörlü Harman Kardon ses sistemi de özellikler ortasında.

T7 Multivan, yeni dizaynıyla olduğu kadar şoför asistan ve güvenlik teknolojileriyle de dikkat çekiyor. Alman markanın açıklamasına nazaran güvenlik ve konfor üzere bahisler için 34’ten fazla sisteme yer verilmiş. Örneğin, otonom acil durum freni ve şerit takip asistanı standart özellikler ortasında. T7 Multivan’ın öteki araçlar ve altyapıyla bağlantı kurmasını sağlayan V2X teknolojisi ve yarı otonom sürüşe imkan veren IQ.Drive sistemi de bahsi geçen özelliklerden.

2022 Volkswagen T7 Multivan’ın fiyatı ve satışa sunulacağı tarih şimdi muhakkak değil. Öte yandan Transporter versiyonu da Ford ile yapılan muahede kapsamında Ford Otosan’ın Gölcük’teki tesislerinde üretilecek.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir