Facebook, görme engelli kullanıcılar için fotoğraf açıklamalarını güzelleştiriyor

  • Whatsapp

2016 yılından beri Facebook, alternatif metin kullanarak görme engelli bireyler için fotoğrafları daha erişilebilir kılmaya çalışıyor. Şirketin Otomatik Alternatif Metin(AAT) sistemi, obje tanımayı kullanarak görme engelliler için Facebook akışındaki imgelerin anlaşılmasına imkan tanıyan sentetik bir ses kullanıyor.  Facebook yaptığı bir açıklama ile sistemde kullanılan yapay zekayı geliştirerek  sistemi 10 kat daha muteber ve algılanabilir hale getirdiklerini duyurdu.

Geliştirilmiş AAT ile daha anlaşılır imgeler

Read More

Şirket mevcut obje ve konsept kategorilerini genişletti ve yenilerini ekledi. AAT artık yer işaretlerini, aktiviteleri ve hayvan tiplerini tanıyabilir. Bu sayede sistem, daha detaylı açıklamalar sunabilir.

Ayrıyeten bir fotoğrafta bulunan objelerin pozisyonu ve öğelerin izafî boyutu açıklamalara dahil olabilir. Münasebetiyle bir açıklama artık “Fotoğrafta beş kişi var” yerine “İkisi ortada ve üçü de kenarlara dağılmış beş kişinin manzarası” formunda duyulabilir. Sistem, açıklanan imgede hangi öğenin birincil obje olduğunu boyut ve pozisyonlandırmaya nazaran tespit edip vurgulayabilecek.

Facebook araştırmacıları bunu başarabilmek için milyarlarca herkese açık Instagram imgesi ve hashtag kullanarak zayıf denetlenen bilgiler üzerinde eğitilmiş bir yapay zeka modeli kullandılar. Öğrenme transferi ismi verilen yeni vazifeleri eğitmek için başlangıç ??noktası olarak makine tahsili modellerini tekrar tasarladılar.

Facebook yaptığı açıklamalarda ihtimallerden bahsettiği için sistemin %100 doğruluğu tartışmalara açık görünüyor. Şirket, açıklamaların kolay sözlerle anlatıldığı için 45 farklı lisanda kullanılabildiğini söyledi. Sistem, bir görselin tüm ayrıntılarını aktaramasa da görme engellilerin, o görselin ana temasını daha rahat anlamasına imkan tanıyacak.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir