Oyunlar

Wanda Maximoff’un Kardeşi Quicksilver Kimdir?

Marvel Sinematik Cihani’nin birinci Disney+ dizisi WandaVision‘ın üç kısmı yayınlandı. Şimdilik alttan alttan değerli iletileri verse de dizinin ana teması devir sitcomları biçiminde ilerliyor. Lakin hem fragmanlardan hem de Kevin Feige‘den teyit ettik ki ilerleyen kısımlarda bol bol aksiyon ve kozmosun mukadderatını etkileyen olaylarla da karşı karşıya kalacağız. Şu an işin tohum atma kısmındayız. Wanda’dan bahsederken Vision’dan evvel akla gelen birinci isim kardeşi Pietro idi. Hem Marvel Sinematik Kozmosu içerisinde hem de FoX-Men devrinde iki farklı Pietro izledik ancak karakteri tam manasıyla görmeyi başaramadık. Pekala Quicksilver olarak da bildiğimiz bu Pietro kimdir?

Pietro Django Maximoff

Pietro ve Wanda’nın çizgi romanlardaki öyküsüyle beyaz perdedeki öyküsü ortasında hakikaten çok büyük bir fark var. Bu özünde mutant olan ikizler MCU’da Sokovia’nın yerlisi olarak yetişen ikizler Hydra’nın deneyleri sonucunda güçlerine kavuşmuşlardı. Fakat işin aslı epey farklı. Uzun yıllar boyunca kendisini Django ve Marya Maximoff çiftinin öz çocukları sanan Pietro ve Wanda ailesinin mafya tarafından öldürümesinin ardınıdan Avrupa’da kaçak hayatı sürmek zorunda kaldılar. Tam öbür bir mafya onları öldürecekken Magneto tarafnıdan kurtarılan ikizlerin bundan sonraki macerası ise hayli farklı ilerledi.

Scarlet Witch ile Quicksilver isimleri altında Magneto’nun “Mutant Hakları Savunucusu” derneği Brotherhood’a giren kardeşler babalarının Magneto olduğunu öğrenince büyük bir şok yaşadılar. Aslında sahip oldukları bu büyük yeteneklerin tarihin en değerli mutantlarından birisinden geldiğini bilmek onlar için bir rahatlamaya neden olmuştur. Lakin Magneto tahminen de dünya üzerindeki en berbat babalardan birisiydi ve öykü daha yeni başlıyordu. Tüm bunlar yaşanırken kardeşiyle ortasındaki bağ daha da güçlenen Pietro kardeşiyle birlikte bir devir Avengers üyesi de oldu.

Gerçeklik Büken Kız Kardeş

House of M kıssasına kadar Magneto ile inişli çıkışlı bir alakaya sahip olan Pietro’nun hayatı tahminen de orada değişti. Hayatını mutantların üstün ırk olmasına adayan Magneto çocuklarını her vakit ihmal etmişti. Mutant zıtlığının patlak verdiği bir anda Wanda’nın gerçekliği bükmesi değişik bir ütopya ya da insanlara nazaran distopyanın başlaması manasına geliyordu. House of M gerçekliğinde hükümdar olan Magneto’nun çocuklarından Wanda hariç herkes mutanttı. Lakin Wolverine’in hafızasını geri kazanmasıyla başlayan olaylar silsilesinde Avengers ve X-Men bir ortaya gelip bu gerçekliği bozmayı başardı lakin ne kıymetine?

House of M’in bitişini sağlayan Wanda’nın son sözcükleri “No More Mutants” idi. Daha fazla mutant olmasın derken Wanda ciddiydi ve dünya üzerinde Pietro da dahil olmak üzere mutantların çok büyük çoğunluğu artık olağan insan haline gelmişti. Wanda da ortalıktan kaybolmuştu. Burada büyük bir depresyon yaşayan Pietro ile eski eşi Crystal ile tanıştı ve en azından şimdilik “iyi adam” olarak öyküsüne devam etti. Lakin işin MCU tarafında çok öbür şeyler göreceğe benziyoruz.

Quicksilver Marvel Sinematik Evreni’ne Geri Döner Mi?

WandaVision dizisi yayınlanmadan çok evvel gündemde dolaşan büyük bir tez vardı. FoX-Men sinemalarında Quicksilver’ı canlandıran Evan Peters’ın dizi takımında yer alacağı söyleniyordu. Her ne kadar Wanda, Age of Ultron, Infinity War ve Endgame üzere olaylar içerisinde yer alıp çok büyük acılar çekse de hayatındaki en özel bağı her vakit kardeşi Pietro ile kurmuştu. Aslında dizinin üçüncü kısmında de Pietro ile ilgili kimi sinyaller verildi ve Evan Peters haberlerinin yanlışsız çıkma mümkünlüğü artmış olabilir. Lakin Age of Ultron’da karakteri canlandıran Aaron Taylor-Johnson ile ilgili şimdi bir haber yok.

Tıpkı House of M üzere WandaVision dizisi de bükülmüş bir gerçeklik ve paramparça edilmiş bir vakit çizgisinde ilerliyor. İşin içinde Hydra’nın da yer alma ihtimali MCU’nun Wanda & Pietro yaratma halini de düşününce kıssayı oldukça farklı hale getiriyor. Tahminen de Wanda tüm bu Sokovia Savaşı da dahil olmak üzere çektiği acılardan kurtulmak için kendine yarattığı bu “mutlu mekan” içerisinde çok daha büyük acılarla karşı karşıya gelecek. Bilakis işleyen bir House of M üzere dizi bittiğinde ya da Dr. Strange 2’deki Wanda’nın yapacağı işlerde mutantlar cihana dahil olabilir ve Pietro-Wanda kardeşler yine bir ortaya gelebilir.

Süratli Koşan Mutantın…

Çizgi romanlarda üstün insan suratına sahip olan Pietro’nun güçleri sinematik kozmosta de pek değişmedi. Yalnızca Fox sinemalarında olması gerekenden çok daha fazla süratli gösterilen karakter en azından bu bahiste özüne sadıktı. Yaşadığı olaylar yerine bir sosyopat olarak gelişen Pietro’nun karakteri ise sinemalarda biraz daha yumuşak hale getirilmişti. Esasen o kadar yetişmiş bir sosyopatı MCU’nun Avengers’ı içerisinde düşünmek pek mantıklı değil. Karakter geri gelse bile önümüzdeki devir Avengers’ı içerisinde görür müyüz? Pek sanmıyorum.

Pietro Django Maximoff tahminen MCU’da erkenden öldü ancak çizgi romanlarda sahiden çok büyük acılar çekti. Tıpkı kardeşi Wanda üzere. Lakin Scarlet Witch ile Quicksilver’ın tıpkı anda yaşıyor olması birbirleri için en büyük mental destek. Ufukta altı kısım daha WandaVision dizisi var ve görünüşe nazaran Pietro ismini bol bol duyacağız tahminen de yolun sonunda bir Pietro göreceğiz. Lakin bu Pietro Maximoff, Wanda’nın hatırladığı ve son olarak bıraktığı kardeşi mi olacak onu şu an için kestirmek güç.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu