Son Jeton – Samurai Shodown II

  • Whatsapp

Not: Bu yazı daha evvel Oyungezer mecmuasının Şubat 2017 sayısında yayınlanmıştır. Yazan: Emre Sümer

Tek bir kusurun bile mevt getireceğini haykıran, çeliğin çeliğe çarpma sesleri doldurur geceyi. O denli süslü hareketlerin olmadığı, kanlı bir ölüm-kalım tiyatrosudur bu, ölesiye de gerçekçidir. Samuray şayet dikkat etmezse katananın evvel kendisini keseceğini düzgün bilir. Bir an olsun unutan, çeliğin ve mevtin soğukluğu ile tanışır. Ölen hasmı sedir sedye içinde sessizce götürülürken tıpkı uğursuz sessizlikte izler hayatta kalan. Hayret vericidir… Ömür da bir göz kırpma mühleti kadardır, mevt de…

Read More

SAMURAI SHODOWN II

Cins: Dövüş
Geliştirici: SNK
Yayıncı: SNK
Çıkış Tarihi: 28 Ekim 1994
Platformlar: Arcade

Aduketlerin havalarda uçuştuğu, rakiplerinin omuriliklerinin söküldüğü, halli dövüşçülerin alay edercesine kapıştığı dövüş oyunlarının yağdığı yıllarda girişte bahsettiğim eşsiz hissiyatı verebildiği için ünlü olmuştur Samurai Shodown II. O denli gerisi arkasına özel hareketler ve yüksek kombolar yapamazsınız. Dövüş yavaş ilerler, kıymetli olan rakibinizin bir anlık açığını yakalayabilmektir. Çünkü kimi vakit uzun mühlet çarpışan silahların sesleri duyulur yalnızca. Ne vakit en çabuk bir saplama atılımı, ne vakit rakibinizi salam üzere dilimleyecek bir kesme atağı yapmanız gerektiğini yeterli bilmeniz gerekir.

İşte rakibinizin açığını yakaladığınız anda da vurduğunuz darbenin kudretini iliklerinize kadar hissedersiniz. Gür bir kesme sesi rakibinizin acı dolu sesine karışır. Rakip darbenin tesiriyle savrulur, can barından koca bir dilim, hatta kimi vakit da canının tamamını kaybeder. İşte Samurai Shodown II’yi de eşsiz kılan hissiyat tam olarak budur, olağan birebiri size tattırılmadığı sürece.

|Kılıç, kılıçtan üstündür.

Bu ömür ve vefat ortasındaki ince çizgide geçen oynanışı, feodal Japonya’nın bağrından kopup gelen müzikleri, mükemmel karakterleri ve sabra dayalı oynanışı yüzünden her vakit serinin en düzgünü olarak görmüşümdür SS2’yi. Gerçi bu biçimde düşünen tek kişi de ben değilim, çünkü SNK’nın o altın yıllarının da en yeterli temsilcilerinden biri olarak kabul edilir daima. Ama en hoş tarafı da üzerinden ne kadar vakit geçerse geçsin sunduğu kalitenin hiç eskimemesidir.

E yıllanmış sake dediğin de bu türlü olur aslında…

Nerede ve Nasıl Oynarım?

Ben Samurai Shodown 2’yi birkaç kere de olsa atari salonunda oynama talihine eriştim lakin en çok vaktimi da PS2’deki toplama paketi Samurai Shodown Anthology’de geçirdim. Bunun haricinde Neo-Geo CD, Neo Geo Pocket Color, PlayStation, PC, Neo Geo X, iOS ve Android platformlarına da çıktı oyun. Emülasyon metotlarını dışarıda bırakırsak şu an oynamak için en ülkü metot Steam’de de bulunan Samurai Shodown Neogeo Collection üzere duruyor.

Neden Efsane Oldu?

KUSURSUZ KARAKTERLER

Karizmatik Haohmaru, onun haşin rakibi Genjuro, bayanların hayran olduğu veremli Ukyo, ninjalığın şahı Hattori Hanzo, Fransız eskrimci Charlotte ve çok daha fazlası! Keşke her oyunda böylesine hoş bir karakter bolluğu olsa da seçmekte zorlansak…

TAKTİKSEL DÖVÜŞ

Oyunun temeli kombolara ve özel hareketlere değil, ağır tempolu bir taktiksel oynanışa dayanır. Rakibin açığını bulmak ve bulmaya çalışırken de garda dikkat etmek gerekir. Kılıç kullanımı içeren bir dövüş için de en ülkü sistem bu bence.

YÜKSEK ZORLUK

Oyunun kendisini oynamanın kolay olmadığı kadar yapay zekânın zorluğu da kötüdür. En düşük zorlukta bile çok dövüş oyununun en yüksek ayarından daha fazla zorlar. Bu zorluk vakit zaman çıldırtsa da verdiği galibiyet hissi de bir o kadar muazzamdır.

MÜZİKLER

Oyunun konseptine uygun olarak müzikleri feodal Japonya’ya uygun biçimdedir. Periyodun tane tane çalan telli çalgıları, ruhu titreten Japon flütleri ve fonda “Youuuuuaaaa” diye bağıran Kabuki sanatkarları dövüşün gerginliğini çok hoş yansıtır.

ÖLÜMCÜL DÖVÜŞLER

Rakibinizin canı az kaldığında ona büyük bir kesme darbesi indirmeyi başarırsanız evvel hasmınızdan kan fışkırdığını, sonra da dilimlenmiş salam üzere yavaşça kestiğiniz hizadan bölündüğü görürsünüz. Akabinde cesedi bir sedye ile sessizce taşınır… Ürkütücü!

TARİHİ KARAKTERLER

Oyunun karakterleri devrin gerçek savaşçılarını temsil eder. Efsane samuray Miyamoto Musashi’yi Haohmaru ve onun tekrar efsane rakibi Sasaki Kojiro’yu Ukyo temsil eder, hatta Yagyu Jubei ve Ninja ustası Hanzo Hattori şahsen oyunda yer alır.

RAGE BARI

Karakteriniz (ya da rakibiniz) okkalı bir darbe aldığında tam manasıyla bir öfke patlaması yaşar ve barı tükenene kadar Rage moduna girer. Bu bar mühletince yaptığınız vuruşlar da rakibinizin yeddi ceddini sarsacak niteliktedir. Verdiği hissiyat da muazzamdır.

SERİNİN EN YETERLİSİ

Birinci Samurai Shodown oyunu da çok beğenilmesine karşın ikincisi kalitesini daha da üst taşımıştır. Ben de dâhil olmak üzere pek çok kişi için de serinin onca oyunu ortasından en düzgün kabul edilir hâlâ. SNK’nın altın periyodunun en büyük temsilcilerinden biridir.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir