Moon Studios CEO’su, Hype Yaratan Geliştiricileri Yerin Tabanına Soktu

  • Whatsapp

Moon Studios’un CEO’su ve Ori oyunlarının direktörü Thomas Malher, Resetera’da yazdığı uzun bildiride açtı ağzını, yumdu gözünü ve oyunlarını yüksek hype yaratarak pazarlayanları oyun dünyasının “yılan yağı satıcıları” olarak tanımladı. Snake-oil salesman teriminin lisanımızdaki karşılığı aslında madrabaz oluyor, hani sıhhate faydalı olduğunu sav eden, mucize eserler satan sahtekarlar olur ya, onlara deniyor işte.

Malher, “oyuncular neden bu madrabazlara güvenmeye ve hatta affetmeye bu kadar hevesliler?” diye sorarak gayesine Peter Molyneux, No Man’s Sky’ın geliştiricisi Sean Murray ve Cyberpunk 2077’nin geliştiricisi CD Projekt Red’i oturtmuş.

Read More

Malher bu isimleri yalancılıkla ve insanları aldatmakla suçluyor, var olmayan özellikleri sattıklarını, oyunları için balondan hype yarattıklarını ve oyuncuları aptal yerine koyduklarını söylerken, basının da her seferinde bu tuzağa düşerek bu isimlerin yanlarında yer almalarını eleştirmiş.

Malher bunları yazmasının sebebinin kuyruk acısı yahut ‘diğer geliştiricileri karalamak’ olmadığını, “yalancıları ve diğerlerini aldatmayı sorun etmeyenleri karalamadığını” da eklemiş.

Kendisinin yazısında haklı olduğu çok nokta var, bir oldukça de uzun bir yazı aslında, ben de değerli noktaları sizinle paylaşayım.

Her şey Molyneux ile başladı. O ‘size eserimin ne olduğunu anlatmak yerine ne olabileceğini düşünerek coşmama ve sizi heyecanlandırmama müsaade verin’ ustasıydı. Bunda olağanda bir sorun yok, ta ki bu işe paranızı yatırıp da oyunun Peter’ın hype yarattığı şeyle uzaktan yakından alakası olmadığını görene kadar.

Hello Games’ten Sean Murray da tüm numaraları Peter Molyneux’un el kitabından öğrenmiş, zira spot ışıklarını çok seviyor. No Man’s Sky çıkmadan günler evvel bile ortada var olmayan çok oyunculu öğeleri satmaya çalıştı ve insanları No Man’s Sky’ın ‘Uzayda geçen Minecraft’ olduğunu düşünmelerinden memnun oldu, güya aklınıza gelen her şeyi yapabilecektiniz. No Man’s Sky çıktığında ve eserin Murray’in söylediğinden çok farklı olduğunu görünce sert tenkitler oldu, evet. Pekala sonra ne oldu? Birkaç güncelleme yayınladılar, o vakit baştaki tüm o palavraları ve kandırmacaları unutalım ve üzerine mükafatlar yağdıralım, değil mi? Teşekkürler Geoff Keighley. Bu tıp davranışları ödüllendirmek katiyen bölümün daha da güçlenmesine yardım edecek.

Bir geliştirici gözünden, tüm bunlar çok makûs. 2014 yılında büyük bir yayın bize neredeyse Ori’yi kapak konusu yapacaklarını, fakat sonra No Man’s Sky’da karar kıldıklarını zira onun ‘daha büyük bir oyun’ olduğunu söylemişlerdi. O vakitler bunu anlayışla karşıladım, zira düşündüm ki olağan ki daha fazla tıklama almak için daha büyük oyunu seçmeleri lazımdı. Tamam bu makûs bir durum ancak oyunun kuralı bu. Ancak sonra No Man’s Sky çıktı ve tüm bu hype’ın palavralar üzerine şurası olduğu ve gerçek eserini gösteren dürüst adamın da kasıklarına tekmeyi yediğini gördük, zira yalancı adam hiçbir desteği olmayan masallar anlatmayı başarmıştı.

Ve sonra Cyberpunk geldi. Witcher 3’ü yapan elemanlar yapıyordu, güzel olması lazımdı. İşte bu bizim Cyberpunk cihanımız ve bize inancın, ne isterseniz onu yapabileceksiniz! CDPR PR takımı Molyneux ve Murray için işe yarayan her şeyi aldılar ve bunu daha da abartarak sundular. Oyuncular bunun “birinci şahıs perspektifinden bilim kurgu GTA’sı” olduğuna inandılar. Sevilmeyecek ne vardı? CDPR’ın yayınladığı her görüntü itinayla hazırlanmıştı ve gayesi da oyuncuların aklında acayip cazibeli bir imaj yaratmaktı. Yani bir tek oyunun kansere tedavi olduğunu söylemedikleri kaldı. Bu strateji sonucunda 8 milyon ön sipariş aldılar. Sonra ne mi oldu? Ortaya sundukları eser, hype yarattıklarının çeyreği bile değildi ve “şaşırtıcı derecede uygun çalıştığını” söyledikleri konsollarda bile zar sıkıntı çalışıyordu.

Mahler kelamlarının şöyle sonlandırmış: “Yeniden de oyuncuların ve basının bunu pek umursamadığını görüyorum. Evet, başta yansılar geliyor ancak birebir vakitte bir çok kişinin de ortaya çıkan oyunu yeniden de sevdiğini söylediğini görüyorsunuz. Olay o değil ki. Olay yılan yağının tadının düzgün olup olmaması değil. Bana var olmayan özellikleri satmayın. Bana sunamayacağınız vaatlerde bulunmayın, o denli bir tablo çizmeyin. Bana palavra söylemeyin. Bu hem oyunculara, hem basına (bunlara kanmamalısınız, sizi de kınıyorum), hem de öbür geliştiricilere haksızlık.“.

Natürel Mahler bu cümlelerinde çokça argo kullanmış, üşenmezseniz yazısının tamamını da okumanızı öneririm.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir