Oyunlar

Kent Efsaneleri – Harika Mario Galaxy 2’nin Gizemli Figürleri

Bu hafta sizlerle birlikte Harika Mario Galaxy 2’nin gölge insanlarını ve gerisinde bıraktıkları efsaneyi deneyim ediyoruz.

“Bir Mario oyununda en fecî ne olabilir?” dediğinizi duyar üzereyim. Ama bu soruya yanıt vermeden evvel bu defa bir efsaneyi değil, oyuncuların yarattığı bir kıssayı konuk aldığımızı hatırlatalım. Yani birazdan anlatacağımız olaylar içerisinde Nintendo’nun direkt olarak bir hissesi bulunmuyor.

Her şey Üstün Mario Galaxy 2’nin çıkış yaptığı 2010 yılında başlıyor. Bildiğiniz üzere Mario oyunları Speedrun topluluğu için epey kıymetli. Oyunlarda yeni boşluklar ve stratejiler bulabilmek ismine hudutları zorlayan bu topluluktan biri epeyce enteresan bir ayrıntı keşfediyor. 11 Haziran 2010 tarihinde GoNintendo forumlarında açılan “Shiverburn Galaxy’deki Farklı Figürler” isimli başlık bir anda topluluğun gündemine düşüyor.

Şu anda haberin içeriğine erişebiliyor olsak da yepyeni görsellerin kaldırıldığını belirtmekte yarar var. Öte yandan tek görseller GoNintendo forumlarına ilişkin değil. Haberi okuyan oyuncular, Shiverburn Galaxy’ye giderek bu gizemli figürleri kendi gözleriyle görmek istiyor. Bunun için kısmın birinci safhasında birinci şahıs kamerasına geçmeniz ve gerinizde kalan dağlara bakmanız kâfi oluyor.

Dağın zirvesinde adeta Mario’yu izlediği görülebilen gizemli figürler, uzun müddet oyun dünyasının gündeminde kalmıştı. Gölge figürlerin kıssasını araştırmaya koyulan oyuncular, en sonunda oyun evraklarının içerisinde “Hell Valley Sky Trees” ve “Beyond Hell Valley” isimlerine ulaşıyor. Öykünün geri kalanı da bu “yanlış” çeviriden nasibini alıyor.

Buna ek olarak olayın geçtiği kısımda de dikkat alımlı ayrıntılar mevcut. Örneğin bu kısımda lav ve buz temaları bulunuyor –ki oyuncuların büyük bir kısmı bunu cehennem ile ilintili hale getirmiş. Haliyle ortaya bir Mario oyununun ortasında bulunan “cehennem” kısmı kalıyor.

Bu gizemli figürlerin daima olarak hareket ediyor olması, kendilerinin birer “ağaç” olmadığını da deliller nitelikte. Yani tüm taşlar üst üste oturduğunda Mario’nun yalnızca prensesi değil, kayıp ruhları da kurtardığını öğrenmiş oluyoruz.

Efsaneye nazaran bu bölge ismini California’nın kuzeyinde bulunan “Hell” isimli bölgeden alıyor. Bu bölgenin “Cehennem” ismine sahip olmasının ana sebebi ise gün içerisinde sıcaklıkların önemli formda değişiyor olması. Örneğin sabah saatlerinde sıcaklık 50 dereceyi bulurken, güneş battığında sıcaklık -4 dereceye kadar düşebiliyor.

Kulağa saçma gelebilir ama bahsi geçen Hell isimli vadinin de kendin has bir gizemi var. Vadinin çabucak yanında bulunan Joshua Tree National Park isimli tabiat parkının, yırtıcı ruhlar ve hayaletler tarafından işgal edildiği söyleniyor. Tezlere nazaran evvelden Kızılderili şamanların ayin yaptığı bu bölge şimdilerde “Skinwalkers” isimli kolları ve bacakları uzun yaratıklara mesken sahipliği yapıyor. Bu karakterlerin tarifinin, bahsi geçen gölge yaratıklara benzediğini anlamak güç değil.

Pekala fakat bu gizemli figürlerin gerisindeki gerçek ne?

Aslında durum, oyuncuların başında kurduğu kadar karmaşık ve korkutucu değil. Temelinde yanlış bir çevirinin eseri olan bu efsane, aslında temasını Japonya’da bulunan bölgelerden alıyor. Gelin bu bölgelere şöyle bir göz atalım.

Öncelikle oyun belgelerindeki Hell Valley ibaresinden bahsetmek gerekiyor. Japonya’nın etkin yanardağlarına yakın Jigokudani bölgesi, tam olarak İngilizceye Hell Valley olarak çevriliyor. Bu bölge kaplıcaları ve dumanlı yapısı ile nam salmış durumda. Sıcak sularına karşın ağır kar yağışı alan bölge, dünyanın en enteresan kaplıca noktalarından biri.

Harika Mario Galaxy 2’nin, olayın yaşandığı kısmı olan Shiverburn Galaxy’de de emsal bir yapı görüyoruz. İsmini da bu bölgeden alan kısımda hem sıcak (lav) hem de soğuk (buz) temalar gözlemlenebiliyor. Yani bahsi geçen Hell Valley ayrıntısı, geliştiricilerin Shiverburn Galaxy’yi Jigokudani bölgesinden esinlenerek yaptığına işaret ediyor.

Gelelim bu gizemli figürlere… Bu mevzu hakkında hala net bir açıklama olmasa da kulağa en mantıklı gelen ipuçlarını sizlerle paylaşmak istiyorum. Bunlardan birincisi, “kış maymunu” olarak bilinen bir makak çeşidine işaret ediyor. Bahsi geçen Jigokudani bölgesinin sevilen hayvanlarından olan bu maymunlar, kaplıcaların daima konukları oldukları için gölge figürler ile benzeştiriliyor. Figürlerin hareket halinde oluşu da maymun olabilecekleri manasına geliyor.

Ancak bu figürler maymuna benzemiyor.

Bu da bizi ikinci ve çok daha inanılabilir öbür teoriye getiriyor. Japonya’da hala devam eden bir “ağaç ruhu” inanışı mevcut. Kodama olarak isimlendirilen ağaç ruhları ekseriyetle bu gölge figürler üzere resmediliyor. Günümüz Japonya’sında bile ağır bir inanç olan bu Kodama’lar, Mario’yu da koruyup gözetliyor.

Sizce bu teorilerden hangisi kulağa daha yakın geliyor?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu