Everspace 2 – Erken Erişim Birinci Bakış

  • Whatsapp

İnsanoğlu, varlığının birinci günlerinden beri yıldızlara ulaşmayı hayal eder. Ama içerisinde bulunduğumuz dünyanın temposu, hareketliliği ve yaşantının gerektirdikleri bu hayallerimizi unutmamıza sebep olmuş durumda. Sizin isminize konuşamam lakin gökyüzüne çıkma bahtımın olduğu her oyun, bana varlığımın temelini hissettirdiği için her vakit farklı gelmiştir. Tam da bu sebepten, 2020 yılında en düzgün oyun ödülümü de Microsoft Flight Simulator’a vermiştim.

Everspace’in birinci oyunu, Steam üzerinde kaçırdığım nadide uzay oyunlarından biri. Daima olarak denetim ettiğim “uzay simülasyonu” sayfasında o devirler bilgisayarımın çalıştırmayacağına inandığım Everspace’i deneyimleme fırsatı bulamamıştım. Ama oyun o periyotlarda bile radarıma girmişti.

Read More

Birinci oyunun üzerinden geçen dört koca yılın akabinde hem ben, hem de Everspace değişti. İşte bugün de ikinci oyununa kavuşan bu uzay macerasındaki tecrübelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Her vakit olduğu üzere sıcacık içeceklerinize sarılın ve gelin hiper uzaya giriş yapalım…

Nedir Bu Everspace 2?

Birinci olarak bu soruya karşılık vermenin değerli olduğuna inanıyorum çünkü Everspace’i tek bir sınıfa ya da tipe sokmak mümkün değil. Evet; oyun uzayda geçiyor ama yeri geldiğinde roguelike, yeri geldiğinde RYO hissi alabiliyorsunuz Everspace 2’den. Bana sorarsanız kendisini özel yapan şeylerden biri de bu farklı çeşitler ortasında geçiş yapabilen yapısı…

Yeniden de şahsen tercih ettiğim inceleme yapısını koruyarak birinci evvel Everspace 2’nin “yapamadıklarından” bahsetmek istiyorum. Şayet oyunu satın alıp benim üzere bir uzay simülasyonu bekliyorsanız katiyetle hayal kırıklığına uğrayacaksınız çünkü Everspace 2, simülasyon ögelerinden çok arcade bir yapıya sahip. Çok daha fazlası olabilecekken bu yolun tercih edilmesi beni şahsen biraz hayal kırıklığına uğrattı. Yeniden de geliştirici takımın rotasından sapmadığını ve yaptıkları oyunun çerçevesini bilerek hareket ettikleri anlaşılabiliyor.

Takıldığım bir öbür nokta ise “kısıtlı açık dünya” olarak isimlendirdiğim sistem seçenekleri. Aslında devasa bir açık dünyaya sahip olan Everspace 2, şu an içerisinde bulunduğumuz erken erişim versiyonunda bu dünyaları modül parça sunabiliyor. Yani sistemler ortasında geçiş yapmadan oyunu deneyimleyemiyorsunuz. Geçtiğiniz her sistemde bol bol yan içerik bulunuyor olsa da insan uzayı hayal ettiğinde sınırsız bir boşluğa sahip olmak da istiyor. Yani en azından ben bu kanıdayım.

Bu noktada oyunun gözüme batan ufak bir kusuruna da değinmek istiyorum. 2021 yılında gezegenlerin içerisinden geçebildiğimiz uzay oyunları adeta gözüme batıyor. Bazılarına yersiz gelecek bu tenkit için bana kızmayacağınızı umut ediyorum….

Yansıtıcı Kalkanlar Etkin Mi?

Lakin Everspace 2’nin yanlışları, içinizde uyandırdığı keşif hissiyatının önüne geçemiyor. Her ne kadar “kısıtlı” bir açık dünyaya sahip olsa da her gittiğiniz noktada sizi yeni yan vazifeler, farklı bulmacalar ve birbirinden şahane yeni eşyalar bekliyor. Tam da bu sebeple daima olarak gezmek, ana vazifeden sapmak istiyorsunuz.

Yani her ne kadar Arcade bir oynanışa sahip olsa da RYO elementlerini güzel işlemiş bir oyun bulunuyor karşımızda. Uzun bir ortadan sonra birinci sefer gelişim hissini yaratan oyunlardan biri olmayı başarmış Everspace 2. Şimdi erken erişimde olmasına karşın de çokça silah ve teknolojik ekipman da oyun içerisinde sizleri bekliyor, bunu da belirtmeden geçmemekte yarar var.

Örneğin çok zorlandığınızı fark ettiğiniz vazifelerde bile elinize geçen yeni silah ya da sistemler sayesinde bu savaşları sıkıntısız halde atlatabilecek hale gelebiliyorsunuz. Hatta vakit zaman gelen yardım sinyalleri, yan misyonlar ve yalnızca araştırma hissiniz ile ortaya çıkarabileceğiniz birtakım eşyalar oyunun ilerleyen safhalarında bir anda ön plana çıkabiliyor. Oyunların sizi muhakkak misyonlarda kısıtlamadığı, her istediğinizi yapabildiğiniz devirleri hatırlattığı için de hanesine koca bir artı yazdırdı Everspace 2.

Ama ne kadar denediysem de oyunun öyküsü ile maalesef bir bağ kuramadım. El çizimi dayanılmaz orta sahnelere konut sahipliği yapan oyun nedense kıssası ile bir türlü beni çekemeyerek hayal kırıklığına uğrattı. Bununla birlikte okuduğum her kaynakta oyunun, birinci oyunun direkt devamı niteliğinde olduğunu öğrendim. Yani tahminen de birinci oyunu oynayamadığım için ana karakterimizden bir oldukça kopuk hissettim kendimi. Yalnızca bu nedenden dolayı birinci oyunu deneyimleyip, tam incelemede buna nazaran yorum yapmak istiyorum.

Hiperoptik Vasküler Dondurucu

Everspace 2’nin bir Kickstarter projesi olduğunu hatırlatmakta da yarar var. Günümüzde ortadan kaybolan pek çok “topluluk fonlaması” projenin tersine oyunun kelamını verdiği her şeyi karşımıza çıkardığını görebiliyoruz. Lakin geliştirci takım asıl parayı grafik motoruna harcamış üzere görünüyor çünkü Everspace 2’nin grafikleri, gözlerinizi acıtabilecek kadar hoş.

Üstte da bahsettiğim üzere her ne kadar kısıtlı dünyalar içerisinde geziyor olsanız da inanılmaz bir atmosfer sunuyor oyun sizlere. Vakit zaman devasa uzay savaşlarının kalıntıları ortasında seyahat edebiliyor, vakit zaman gezegenlerin yörüngesinde anten tamiri yapmak zorunda bulabiliyorsunuz kendinizi. Nebulalar, yıldızlar ve çok daha fazlası, ekranınız üzerinden adeta ruhunuza işliyor.

Elimize ulaşan erken erişim kopyasının tam olarak nelerden eksik kaldığını bilmiyorum ancak oynadığım kopyada kabin içerisindeki kamera pek yeterli görünmüyordu. Bilhassa kabindeki ayrıntılar, tuşlar ve ekranlarda vakit zaman bulanıklıklar gördüm -ki bu durum daima beni üçüncü şahıs kamerasından oynamaya itti. Bu noktada sistemimin de Everspace 2 için epey kâfi olduğunu söylemem gerek. Tekrar de söylediğim üzere sorun erken erişim kopyasında olabilir.

Üstte da belirttiğim üzere bol bol silah ve savaş sistemi geminizi her geçen saniye daha güçlü kılıyor. Ama Everspace 2’yi özel kılan ayrıntılardan biri de her geminin kendisine ilişkin bir “ultisinin” bulunuyor oluşu. Örneğin bir gemi etrafındaki düşmanların durmasına sebep olurken, biri ile anında warp suratına çıkarak savaştan kaçma imkanınız oluyor. Buna bir de silah çeşitliliği eklendiğinde karşınızda hayli karmaşık ve ayrıntılı bir sistem beliriyor.

Örneğin ben oyunun size verdiği birinci gemilerden birini kullanarak içerisinde bulunan EMP bombasını güçlendirdim. Standart güdümlü füzeler ve seri atışlı füze sistemlerinin yanında Pulse Laser kullanıyorum. Bu formda gemilerin kalkanını süratlice yok edip füze yağmuruna tutuyorum. Yani bol bol seçeneğin yanında bu seçenekleri nasıl kullanacağınız da büsbütün size kalmış.

Son Kelam

Açıkçası bu yıl beklemediğim sürprizlerden biri oldu Everspace 2. Şimdi erken erişimde olmasına karşın gelecek vadeden bir oyun olduğunu kanıtladı. Öğrenebildiğim kadarıyla Rockfish Games, 2022 itibariyle oyunu erken erişimden çıkartmayı da planlıyor. Rebel Galaxy’ye bir epey benzettiğim Everspace 2, resmi çıkışının akabinde tam teşekküllü bir incelemeyi katiyetle hakediyor.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir