2021’de Beklediğimiz 10 Açık Dünya Oyunu

  • Whatsapp

2021’de beklediğimiz oyunlarda bugün de sıra açık dünya oyunlara geldi. En uzun mühlet vakit harcadığımız oyun kategorilerinden birisi de bu malum. Bu yıl da bu bahiste çok eksiklik çekmeyecek üzereyiz, alışılmış pandemi süreci yahut bir öteki münasebetle ertelenmezlerse. İçlerinden hangi birini oynayabileceğiz, o da başka bir soru işareti. Yeniden de bu durum heyecanlanmamıza pürüz değil.

• 2021’de Beklediğimiz 10 Adventure Oyunu
• 2021’de Beklediğimiz 10 Bağımsız Oyunu
• 2021’de Beklediğimiz 10 Japon Oyunu
• 2021’de Beklediğimiz 13 Kaygı Oyunu
• 2021’de Beklediğimiz 10 Strateji Oyunu
• 2021’de Beklediğimiz 10 FPS Oyunu

Read More

Listede 10 oyuna yer verdik lakin aslında bu sayı çok daha yüksek; burada belirtebileceğimiz ayrıca oyunlar da vardı elbette. Biomutant, Halo Infinite, Fable, Sherlock Holmes Chapter One, Little Devil Inside, State of Decay 3 üzere örnekler akla geliyor mesela. Şayet sizin de belirtmek istedikleriniz olursa, yorumlarınızı bekleriz:

Gotham Knights

Arkham serisinin hayranları bıkmadan usanmadan yeni Batman oyunu isteyedursunlar, onun yerine içinde Batman olmayan bir Batman oyunu geldi 🙂 Grup tabanlı harika kahraman oyunu denildiğinde insan ister istemez bir tereddüt ediyor. Fakat ailenin öteki üyeleri Batgirl, Nightwing, Red Hood ve Robin ile Gotham sokaklarını hatalılardan temizlemek de çok keyifli olabilir; hele bir de Baykuşlar Divanı’na karşı gayret etmek durumunda kalacağımız düşünüldüğünde. İster tek başımıza, ister co-op olarak kahramanlarımızın farklı özelliklerini kullanarak sokaklara dehşet salan suçluları bir hoş pataklayacağız. Oyunun bir noktasından sonra Batman’in geri döneceğini de varsayım ediyoruz. Yarasa ailesi bizlere nasıl bir tecrübe yaşatacak, daima birlikte göreceğiz.

Skull & Bones

Ubisoft bundan yıllar yıllar evvel açık dünya bir korsan oyunu yapmakta olduğunu duyurdu. Duyurmakla kalmadı, E3 2018’de iştirakçilere oynattı bile. Ancak o günden bugüne güya oyun buharlaşmış üzere gerçek düzgün bir şey gösterilmedi, daima ertelendi, bir orta iptal mi oldu sanki diye düşünmeye başlamıştık hatta. Neyse ki oyunun Kreatif Yöneticisi Elisabeth Pellen, 2021 yılını işaret etti de rahatladık 🙂 Black Flag’in olumlu reaksiyon alan deniz savaşlarının akabinde “o vakit bunun oyunu yapılır” diyerek yola çıkan Ubisoft, bizlere Hint Okyanusunda sıradan bir denizciden korsanların hükümdarı olmaya uzanan bir macera vadediyor. Ortada bir karaya çıkıp aksiyona girmek isterdik fakat şimdilik en büyük eksikliği bu olacakmış üzere görünüyor.

Monster Hunter Rise

Monster Hunter serisi bu sene Rise ile yoluna devam edecek ve demosunda gördüğümüz kadarıyla tekrar pek keyifli bir oyun geliyor. Yeniden değişik silahlarla farklı farklı av deneyimleri bizleri bekliyor. Yapılan açıklamaya nazaran birinci etapta 41 yaratık avlayacağız, bunlardan 10 tanesi daha evvel görmediğimiz cinsten yaratıklar olacak. MHW: Iceborne’da bu sayı 94’tü, MHG Ultimate’te ise 129, yani Rise’da da bu sayının yükselmesini bekleyebiliriz. Bu sefer wirebug mekaniği ve yaratıkları binek olarak kullanabilmemiz üzere beğenilen ayrıntılar da var. Şirin yol arkadaşlarımız palamute ve palico’larımız, farklı yetenekler sunan zırh setlerimizden de bahsetmeden geçmeyelim. Uzun lafın kısası önümüzdeki ay yaratık avcılığına geri dönmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.

Crimson Desert

Pyrel isimli fantastik bir dünyada, kiralık askerlere liderlik eden Macduff isimli bir savaşçıyı yöneteceğimiz oyunda, oyunun ana karakterlerinin birbirleriyle kesişen bahtları, bizim oyun boyunca aldığımız kararlardan etkilenecek. Pyrel’in dört bir yanına yol alıp çeşitli misyonları yerine getirecek, düşmanları alt edecek, gizemleri çözeceğiz ve bunların sonunda yeni yetenekler ve ekipmanlar edineceğiz. Klasik bir Orta Çağ temalı açık dünya oyunu deyip geçmeyin, fragmanı çok beğenilen görünüyor. Üretimci takım ayrıntılı bir yapay zeka sayesinde çok gerçekçi çatışmalar yaşatacakmış. Örneğin düşmanlarınıza yaptığınız sıradan atakla silahlarını bile düşürtebilecek, çıplak elle saldırmak ya da geri çekilmek zorunda bırakabileceksiniz.

Atomic Heart

Sovyetler ve atom gücü (ya da nükleer felaket mi desek?) teması denildi mi doğal olarak dikkat çekiyor, STALKER ve Metro serilerinde bunu açıkça görmüştük. Bunun üzerine bir de Bioshock’u anımsatan bir yapı inşa ettiğinizi düşünün. Alın size Atomic Heart! 1930’lar ile 1960’lar ortası bir periyotta, alternatif bir dünyada Sovyet coğrafyasındayız. Teknolojik bir atılım sağlanmış. Robotlar her işe koşulur olmuş. Lakin işler bir anda tepetaklak oluveriyor. Bir KGB casusu olarak, sorun çıkan bir merkezdeki olayları incelemek ve sorunu çözmek üzere görevlendiriliyoruz. Bu merkeze vardığımızda ise; kendimizi isyan eden robotlarla gayret ederken buluveriyoruz. Çok farklı bir baş sunacak üzere görünen oyunlardan, bakalım ne kadar başarılı olacak.

Dying Light 2

Birinci oyun parkur dinamikleriyle ön plana çıkmıştı, ikinci oyunda da bu istikametten yeniden dikkat cazip bir performans göreceğimiz anlaşılıyor. Bina doruklarında koşturup araçlar ortasında hoplayıp zıplayacağımız bir aksiyonun içinde bulacağız kendimizi. Fakat temel vurgulanan nokta oyunun RYO stili dallanan budaklanan bir öykü akışıyla gelmesi. Aldığımız bir karar, oyun dünyasını derinden etkileyebilecek, bu karar sonrasında karşımıza çok farklı yollar çıkabilecek. Bu da doğal olarak başka tercihlerin devre dışı kalması manasına geliyor. Yani yapımcılarının da ısrarla belirttikleri üzere oyunun sunduklarının tamamını görebilmemiz için birkaç sefer oynamak gerekecek. Oyuna dair tek kaygım ise, geçtiğimiz yılın başında çıkacakken bugüne kadar ertelenmiş olması ve hala çıkış tarihinin açıklanmaması. Yaşanan ayrılıklar da oyunun geliştirilme süreci ile ilgili telaşımı destekliyor. Tekrar de bu yılın dikkat cazip üretimlerinden olabilir.

The Legend of Zelda: Breath of the Wild 2

Breath of the Wild’ı oynayıp da beğenmeyen bir oyuncu yoktur herhalde. Nintendo, devam oyununu duyurunca da ister istemez heyecan yapıyorsunuz olağan. Age of Calamity ile birinci oyunun 100 yıl öncesine gittik ve olayların başlangıcına şahitlik ettik. Bu ikinci oyunda bu sefer BotW sonrasında yaşananları göreceğiz. Aslında Age of Calamity’deki karakterler ve yaşananlar bu oyun için de altyapıyı ve kıssayı zenginleştirebilecek ayrıntılar sunuyordu, BotW 2’ye ne ölçüde yansır bilemiyoruz. Fakat bu sefer bizleri daha karanlık tonda bir oyun beklediğini söylemek mümkün. Twilight Princess’teki düşmanımız Zant yahut Skyward Sword’dan Demise geri dönüş yapar mı, merakla bekliyoruz. Neler olur neler biter bilemiyorum, lakin her hâlükârda 35. yılında The Legend of Zelda serisine hoş bir halka daha eklenecek üzere görünüyor.

Far Cry 6

Hayali bir Karayip ülkesi olan (ve açıkça Küba’dan esinlendiğini görebildiğimiz) Yara’ya yol alacağımız bu yeni macerada, 50 yıldır ülkeyi yöneten El Presidente Antón Castillo’ya karşı ayaklanan direnişçiler ortasında yerimizi alacağız. Baş karakterimiz Dani Rojas (kadın yahut erkek seçebiliyoruz) ve Far Cry 5’tekine misal halde çatışmalarda bize takviye olacak takım üyeleri de bulunuyor. Diktatör Castillo’nun oğlu Diego’nun bütün bu çatışmanın ortasında nasıl bir rol üstleneceğini de merak etmiyor değilim. Hatta bazıları kendisinin genç Vaas olabileceğini bile düşünüyor. Giancarlo Esposito’nun Antón Castillo rolünde sergilediği performans da farklı bir merak konusu. Sanki yeni bir Vaas Montenegro performansı görür müyüz? Far Cry 5’in finali üzere sürprizli bir final sunulur mu? Ubisoft, bu sefer bizlere daha farklı bir Far Cry deneyimi yaşatabilecek mi? Bu ve gibisi sorularımızın karşılığını birkaç ay içerisinde alacağız.

S.T.A.L.K.E.R. 2

Birinci Stalker oyununda, “yaşayan bir dünya” hissiyatını veren ayrıntılarla kendimizi bu dünyanın içine çekilirken bulmuştuk. Yaptığınız (veya yapmadığınız) atılımlarla The Zone’un farklı bölgelerinde yaşanan değişimleri gözlemleyebiliyordunuz. Tansiyon yaşatmak konusunda da pek başarılı bir performans sergiliyordu. Gördüğümüz ve görmediğimiz düşmanlarla başa çıkmak için güzel reflekslerden çok sağlam hudutlara muhtaçlık duyduğunuz sahnelerle karşılaşıyordunuz 🙂 10 yılı aşkın mühletin akabinde, mevcut teknolojinin sunduğu imkanlardan istifade edip çok daha etkileyici bir tecrübe yaşatmak üzere geri dönüyor Stalker serisi. Işın izleme teknolojisi üzere aktüel teknolojiler görsel taraftan daha gerçekçi bir yapıya kapı ortalarken, “yaşayan dünya” deneyimi çok daha ayrıntılandırılmış bir halde karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Bu denli yılın akabinde eski dostumuzla bir sefer daha buluşmak için sabırsızlıkla bekliyoruz.

Horizon Forbidden West

Geçtiğimiz kuşakta çıkan en güzel oyunlardan birisi hiç elbet HZD olmuştu. PS5 için gelecek oyunlar tanıtılırken Forbidden West’i görünce haliyle çok sevindik. Horizon dünyasının görmediğimiz ne çok köşesi varmış, keşfedilmeyi bekleyen ne coğrafyalar bulunuyormuş halbuki. Bin yıl evvel yitip giden eski dünyanın üzerinde yükselen bu yeni dünya, her bir köşesinde ince ince işlenmiş ayrıntılarıyla çok etkileyici duruyor. Guerrilla Games’in yeniden görsel gösteriye hazırlandığı izlenimini edindik o kısacık tanıtım görüntüsünde. Aloy, bu sefer çok daha büyük bir tehditle yüzleşecek; şayet başaramazsa dünyanın sonunu getirecek bir yıkımdan bahsediyor. Büyük yıkımı engellemeye çalışacağı bu macerada Aloy’a eşlik etmeyi büyük bir heyecan ve merakla bekliyoruz.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir