Kritik Gelişme: 2 Ülke, Kripto Para Çıkarmak İçin El Ele Verdi!

  • Whatsapp

Fransa ve İsviçre’den kripto para adımları geldi. İki ülkenin merkez bankaları, CBDC için hudut ötesi ticari denemeleri başlatmak için el ele veriyor.

Fransa ve İsviçre’den kripto para adımı

Read More

Her iki merkez bankası da merkez bankası dijital para ünitelerini test etmek için UBS Group AG, Credit Suisse Group AG, Accenture Plc ve Natixis SA dahil olmak üzere birçok ticari bankayla iştirak kuruyor. İşbirliği uğraşı, Bank for International Settlements’taki inovasyon merkezi altında başlatıldı. Hususla ilgili olarak açıklama yapan BIS İnovasyon Merkezi lideri Benoit Coeure, G20’nin, hudut ötesi ödemeleri geliştirmeyi bir öncelik haline getirdiğini belirterek bu deneyin, toptan CBDC’nin hudut ötesi kullanım durumlarında suratı, verimliliği ve şeffaflığı nasıl artırabileceğini keşfederek bu çalışmaya katkıda bulunacağına işaret ediyor.

Ticari denemeler, hudut ötesi havale fonksiyonlarını ve bir finansal aracın bir euro odaklı CBDC’ye karşı değişimini test edecek. İsviçre Merkez Bankası ve Fransa Merkez Bankası, devam eden denemelerin tam teşekküllü CBDC ihracı için bir garanti olarak görülmemesi gerektiğini vurguluyor.

G-20 ülkeleri Çin’in ilerlemesine karşı hazırlanıyor

Fransa ve İsviçre merkez bankaları tarafından yürütülen mevcut ortak denemeler, Çin dışında rastgele bir ülke tarafından yapılan birinci büyük denemeler. Daha evvel Rusya, CBDC denemelerine 2022’de başlayacağını duyurdu. Güney Kore ve Japonya’nın denemelerine birebir vakit diliminde başlaması bekleniyor. 2014 yılında dijital yuanı geliştirmeye başlayan Çin, şu anda CBDC oyununun ön saflarında yer alıyor.

Kriptokoin.com olarak belirttiğimiz üzere dijital yuan’ın gelişimi 2019 yılında başladı ve Çin o vakitten beri CBDC’yi toplu ölçekte test ediyor. ABD ve öbür birçok G-20 ülkesi, Çin’in bu alandaki ilerlemesini bir tehdit olarak görüyor ve geliştirme sürecini hızlandırıyor. Son G-20 toplantısında ana gündem unsurlarından biri CBDC planlarıydı. Bunun için de ortak bir düzenleyici plan yayınlanmıştı. CBDC konusu giderek daha fazla ısındığı için ülkelerin artık bu bahse ilerleyen vakit dilimlerinde daha fazla öncelik tanıyacakları görülüyor.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir