Yasa kabul edildi: Alman istihbaratı WhatsApp yazışmalarını okuyabilecek

  • Whatsapp

Toplumsal medya platformları her ne kadar kapalı kutu olarak kalmaya ve kullanıcı datalarını devletlerden müdafaaya çalışsa da yeni maddelerle bu durum giderek zorlaşıyor. Almanya’da istihbarat servisleri artık WhatsApp görüşmelerini okuyabilecek.

Read More

İlginizi Çekebilir WhatsApp’ta Adidas virüsü yayılmaya başladı: Bildiriyle gelen linke tıklamayın!

Bugüne kadar pek çok ülkede olduğu Almanya’da da istihbarat teşkilatları sırf telefon ve SMS görüşmelerini takip edebiliyordu. Telegram, WhatsApp, Signal üzere uygulamalar izlenemiyordu. Alman Federal Meclisi’nde kabul edilen yeni yasa değişikliği ile dış istihbarattan sorumlu BND ve askeri istihbarattan sorumlu MAD tarafından tüm iletileşme ve e-posta hizmeti sunan dijital uygulamalar takip edilebilecek. Kriptoplanmış dataya ulaşılamayacak ancak kriptolanmamış bildiriler ve şüphelilerden birinin telefonunun ele geçirilmesi durumunda kriptoplanmış tüm bildiriler okunabilecek. Bildirilerin okunabilmesi için mahkeme kararı şartı aranacak.

Ayrıyeten Bkz. “Tüm vakitlerin en büyük şifre koleksiyonu sızdırıldı: 8.4 milyar şifre”

Oylamaya sunulan yasa değişikliğini muhalefet partileri net bir biçimde reddetse de oy çokluğuyla kabul edildi. Muhalefet önderleri kelam konusu değişikliğin anayasayı ihlal ettiğini ve kanundaki hususlarının ucunun açık olduğunu söz ediyor. FDP’li (Hür Demokrat Parti) iç siyaset uzmanı Konstantin Kuhle, bugünü “kara gün” olarak tanım etti. FDP Meclis Kümesi Lideri Stephan Thomae, elde edilen bilgilerin istihbarat çalışanları tarafından şirketlere şantaj yapmak yahut kimlik bilgilerini çalmak için kullanabileceğini söyledi. Ayrıyeten yabancı istihbarat servislerine bağlı olduğu halde Alman istihbarat servisinde vazife yapan bilinmeyen Truva atlarının daha fazla bilgiye ulaşacak olmasının büyük risk içerdiğini aktardı.

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer ise sıradan vatandaşın mutlaka izlenmeyeceğini, sırf hatalıların ve çok sağcıların takibi için kullanılacağını belirtti. Hükümetin hazırladığı ve daha evvel Bakanlar Şurası’ndan geçen tasarı 280’e karşı 355 oyla kabul edildi, 4 milletvekili çekimser oy kullandı. İletileşme uygulamalarından şimdi husus hakkında resmi açıklama gelmedi.

https://www.focus.de/politik/deutschland/opposition-kontert-mit-heftiger-kritik-bundestag-billigt-staatstrojaner-polizei-kann-jetzt-textnachrichten-mitlesen_id_13385538.html

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir