İnternet

Twitter’dan Süleyman Soylu’nun tweetine kısıtlama

Twitter, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun tweetine nefret içerikli olması gerekçesiyle kısıtlama getirdi. Twitter, Soylu’nun tweetini kaldırmadı lakin etkileşim seçeneklerini durdurdu.

Süleyman Soylu, Twitter paylaşımında “LGBT sapkınları” tabirini kullandı. Soylu, 30 Ocak’ta da emsal ifadeyi kullanmıştı. O tweet’e de kısıtlama getirildi. Bu tweetlere cevap, beğeni ve RT butonları pasif durumda. Tweet’in üst kısmında “Bu Tweet, nefret davranışı hakkındaki Twitter Kuralları’nı ihlal etti. Lakin Twitter, Tweetin erişime açık kalmasının kamu faydasına olabileceğini belirledi.” yazıyor.

Twitter daha evvel de eski ABD Lideri Donald Trump’ın tweetlerine de nefret içerikli telaffuzlar içerdiği gerekçesiyle kısıtlama getirmişti. Twitter kuralları gereği siyasi makam sahibi bireylerin tweet’leri kaldırılmıyor lakin kısıtlama getiriliyor. Donald Trump, misyonu bıraktıktan sonra Twitter hesabı engellendi.

Twitter temsilci atamadı

Toplumsal medya yasası gereği Twitter’ın Türkiye’de bir kişiyi temsilci olarak ataması gerekiyordu. Temsilci atamadığı için platforma Türkiye’den reklam verilmesi yasaklandı. 3 ay içerisinde hala temsilci atamamışsa yüzde 50’ye kadar oranda bant daraltma cezası uygulanacak. Sonraki 30 gün içersiinde tekrar temsilci atamazsa yüzde 90’a kadar bant daraltma cezası verilecek. Twitter, Pinterest ve Scope haricindeki platformlar Türkiye’de temsilci atadı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu