Twitter yanlışsız haberleri topluluk ile tespit edecek

  • Whatsapp

Toplumsal medya platformları son yıllarda süratle yayılan manipülatif haberlere bir türlü deva bulamıyor. Yapay zeka algoritmaları, gerektiğinde gerçek editörler ve topluluktan gelen geri bildirimler ne yazık ki istenen doğruluğu sağlamış değil. Twitter artık yeni bir tahlil deniyor.

Twitter Birdwatch nedir?

Twitter Birdwatch firmanın sonbahar devrinde kapalı beta sürecine başladığı bir tahlil. Bu tahlilde kullanıcılar bir haberin hakikat olup olmadığı konusunda gönderi menüsünün en altına eklenen Birdwatch’a Gönder seçeneğine tıklayarak yorumlarını ve kanıtlarını ekliyor.

Twitter bugüne kadar üçüncü taraf doğrulama platformlarını tercih etmedi ve kendi editörleri ile düzenlemeler yaptı. Artık ise topluluğun dayanağı ile birlikte manipülatif haberle çaba konusunda süratli adımlar atabilecek.

Birdwatch için özel bir web sayfası hazırlandı ve yapılan kullanıcı yorumları burada yer alıyor. Ziyaretçiler haberler hakkındaki yorumları buradan görebiliyor. Dilerse yorumları da puanlayarak manipülasyonun önüne geçiyor.

Önümüzdeki periyotta Birdwatch yorumları direkt gönderiye entegre edilecek. Twitter şimdilik ABD’de bir iştirak programı başlattı. Şayet beklentileri karşılarsa yıl içerisinde küresel çapta kullanıma açılacak. Tekrar de pek çok uzman Birdwatch tahlilinin manipülasyona açık olduğunu düşünüyor.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir